Само 17% от седмокласниците са успели да разсъждават върху цитат от разказа "Една българка" на Иван Вазов и да напишат теза на изпита по български език и литература. Това показва статистика на успеваемостта за всеки един от въпросите от националните външни оценявания, цитирана в в писмен вид на служебния образователен министър Галин Цоков на депутатски въпрос.
Общо 57 414 седмокласници положиха изпит по български език. Средният резултат на учениците е 54.60 точки от максимални 100. На проверката по математика се явиха 57 202 ученици, а резултатът им е 42.90 точки.
Учениците трябваше да напишат какво е внушението на цитата "Селянката се окахъри, да имаше криле, щеше да го вземе и да хвръкне с него" в рамките на 3-4 изречения. В бележка под линия в изпитния тест е обяснено значението на думата "окахъри се". Задачата дава 6 точки.
Сред задачите, които са затруднили най-много учениците, е задача 14. С нея са се справили 19.09% от седмокласниците.
В листа за отговори учениците трябваше да запишат кое е използваното наречие в изречението: "Писменото искане за издаване на лична карта непълнолетните (от 14 г. до 18 г.) трябва да подадат лично и в присъствието на родител, настойник или попечител, който полага подпис в заявлението". Верният отговор е "лично" и той дава 2 точки.
Най-добре са се справили учениците с шестата задача - 89.64% са посочили верен отговор. Тя пита кой е основният документ за самоличност в България. Верният отговор дава 1 точка. Задачата е за четене с разбиране и е свързана с текст и таблица за издаването на новите лични карти с чип, от които седмокласниците трябваше да извлекат информация и да отговорят на 16 въпроса.
Втора по висок процент на успеваемост е задача 16, свързана с конкретна комуникативна ситуация. Тя гласи:
"Любомир е разбрал от свои приятели, че трябва да му се издаде лична карта, когато навърши 14 години. Няма търпение и веднага след четиринадесетия си рожден ден отива сам в Районното управление на МВР. Той обаче излиза от там разочарован, защото служителката е отказала да приеме писменото му искане". В листа за отговори учениците трябва да посочат каква е причината за отказа на служителката според информацията от текста. Близо 84% от седмокласниците дават верен отговор, за който получават 3 точки.
Националното външно оценяване по математика включва 20 задачи с избираем отговор и 3 задачи със свободен отговор, които са с по-висока степен на трудност. Последната 23 задача е затруднила най-много седмокласниците - само 21.29% от тях са се справили.
Задачата е геометрична и включва 3 подусловия. От учениците се очаква да опишат пълното решение с необходимите обосновки и чертежи. Задачата дава общо 12 точки.
С най-висока успеваемост (77.29%) е третата задача за тъждествено равни изрази.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай