Ръст на харчовете на общините отчитат от Министерството на финансите. Разходите им са нараснали с 21,45% повече спрямо 2022 година. Очаквано, най-много са харчили големите общини – на първо място е София (2,22 млрд. лв.), следвана от Пловдив, Варна Бургас и Стара Загора.
Общо разходите на първите пет общини представляват около 32% от всички общински разходи за годината, според института за пазарна икономика.
Средно за страната разходите на човек са 1094 лв, а спрямо населеното място най-много са в Челопеч - 8410 лв. и Бяла със 6731 лева на човек. От другата страна на разпределението стоят общините Русе 1522 лв. и Панагюрище 1537 лв./човек.
Тези цифри са базирани на големината на администрацията, сградния фонд, като по-голяма част от разходите в общините са фиксирани и не могат да се свият спрямо населението.
Най-високи са разходите в Столична община 309,4 млн. лв., следвана от Пловдив Варна и Карлово (31,3 млн. лв.)
Община Карлово изпълнява няколко мащабни проекта за рехабилитация на пътната и водопреносната мрежа на територията ѝ, поради което и общината е сред първенците по капиталови разходи за 2023 г.
Ръстът на капиталовите разходи се дължи и на това какъв е бюджета на общините, а той най- често стъпва върху събраните данъци, чиито размер общините сами определят.
Най-ниски спрямо населението са инвестициите в Плевен (59 лв./човек), Дупница, Пазарджик, а в дъното на класацията е Дулово - 81 лв./човек.
Колко харчи една община няма пряко отражение върху живота на хората, защото повечето от бюджетите се попълват от държавния.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай