Споровете между управляващите партии в последните седмици са успели да мобилизират най-твърдите им избиратели, но са демотивирали колебаещите се дали да гласуват. Всичко това пречи за по-устойчива подкрепа за ротационни кабинети и крие потенциал за изненади на предстоящите през юни европейски избори. Това е записано в изследване на "Алфа Рисърч", която публикува данните от проучване на обществените нагласи. Издледването е реализирано със средства на социологическа агенция и е проведено в периода 27 февруари - 3 март, като в него са участвали 1000 души. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на интервюираните.
Близо 53 на стой от анкетираните не са доволни от работата на настоящия кабинет. 42.4% пък дават отрицателна оценка на премиера Николай Денков. Въпреки негативните оценки 40% заявяват, че в сегашната ситуация най-добре за страната ще е да се осъществи ротацията на премиерите и Мария Габриел да застане начело на правителството. 27 на сто са на мнение, че трябва да има избори 2 в 1.
Шест партии ще влязат в бъдещото Народно събрание, ако има предсрочни избори. Това са политическите сили, които и сега са представени там. ГЕРБ е първа политическа сила, като запазва преднината си пред "Продължаваме промяната - Демократична България". Сред твърдо решилите да гласуват, които са около 40%, партията на Бойко Борисов събира най-голяма подкрепа - 23.7 на сто. На 4.5 процентни пункта зад ГЕРБ е коалицията.
"Възраждане" е на трета позиция с 12.8%, следвана от ДПС с 9.7%, БСП с 9.6% и "Има такъв народ" с 5.1%. Всеки осми все още не е решил за кого ще гласува, докато 7.7% ще пуснат вота си за друга партия. Резултатите са сходни с тези от проучването на "Алфа рисърч" преди 3 месеца.
Оценки
Мария Габриел е сред малкото политици с позитивен рейтинг - 34.7% положителни срещу 25.2% отрицателни оценки. Очакванията за дейността на кабинета "Габриел" са преобладаващо неутрални, но благодарение на персоналното доверие към нея всеки пети заявява, че правителството ще работи по-добре, докато 15%, че ще работи по-лошо.
Големия спад на ДПС в подреждането на партиите, идва от арогантното отношение на един отвързан, който не признава институциите, служи си с лозунги при контакта му с журналистите във фоайетата на НС.За престоя му в парламента, този индивид, нито веднъж не е застанал на трибуната в пленарна зала и да подреди 15-20 смислени изречения по дадена тема. Той се превърна в една разхлопана от употреба пощенска кутия.