Ценовият скок на тока и природния газ видимо е оскъпило и живота на българите. През юли инфлацията е стигнала 3.1% на годишна база, като на месечна повишението е с 1.5%, обяви Националният статистически институт (НСИ).
Това е и рекорд за последните четири години, като за последно инфлацията е била 1.5% на месечна база през октомври 2008 г.
Тези стойности са много по-високи от традиционните за летните месеци. През юни например на месечна база имаше дефлация, а годишната инфлация бе двойно по-ниска - с 1.6%.
Високата инфлация означава обедняване, ако доходите на домакинствата останат без промяна, или ако растат по-бавно, отколкото цените.
Токът вдига останалите цени
Разбивката на НСИ по отделни стокови групи показва, че тя се дължи почти изцяло на по-високите домакински разходи за електроенергия. В потребителската кошница, която НСИ следи, има група "жилища" и в нея се включват цените на тока, водата, парното и други разходи за поддръжка на домовете. Точно цените в тази категория се качват най-сериозно - с 6.3%, докато цените на дрехите падат с 1%, а на храните - с 0.6%.
С 1.5% се покачват и разходите за транспорт, а в групата - "свободно време, развлечения и културен отдих" общото поскъпване е 2.9%.
Допускайки поскъпването на тока и газа да стане през юли, Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) изтегли ценовия шок през топлите месеци, когато хората традиционно харчат малко за отопление, а през есента и зимата, когато разходите на домакинствата действително се повишат с увеличеното потребление, цените няма да се покачват и инфлацията няма да е толкова висока.
Според експерти енергийното потребление заема дял между 10 и 12% в общите потребителски разходи и само поскъпването на потребителски енергоизточници вдига общата инфлация с една десета от покачването на техните цени.
Дянков: Пенсиите ще се вдигнат с над 7.3%
Частична компенсация за високите цени може да получат пенсионерите. Финансовият министър Симеон Дянков заяви в понеделник, че увеличението на пенсиите ще е с повече от 7.3% и то ще влезе в сила от началото на годината. Според министъра общата инфлация от юли 2009 г., когато ГЕРБ дойде на власт до юли тази година е 7.3
"Предвижданото увеличение на пенсиите ще компенсира тази инфлация. През последните години е водена много строга бюджетна дисциплина, за да не бъдем като всички останали европейски страни, където няма увеличение на пенсиите. "Вече идва времето на увеличаване на доходите", каза Дянков, цитиран от Агенция "Фокус".
За последните няколко седмици, в които започна да се обсъжда повишение на пенсиите, са разглеждани варианти, при които всички да се увеличат с еднакъв процент, или ниските пенсии да бъдат вдигнати с по-висок темп, отколкото високите.
От 1 август вече са факт увеличените заплати на бюджетните служители. Предстои през следващите две седмици да бъдат публично оповестени и да има пълна прозрачност. Целта е била бюджетните заплати да бъдат изравнени – да се увеличат първо там, където е имало изоставане в годините, оясни още министърът и допълни, че майчинските категорично няма да бъдат увеличавани.
"Не виждам защо това да става след като Бюджет 2013 влиза в края на септември", посочи министърът. Не се предлага промяна на данъци и акцизи в каквато и да било посока и те ще останат същите.
Компенсации за работещите
В началото на юли влезе в сила новият Закон за държавните служители и с него се въвежда единен класификатор за длъжностите в публичната сфера. Той предвижда чиновниците да получават брутна заплата като сбор от твърдо възнаграждение и премии в отношение 2 към 1. Отделно, според квалификацията си, един служител ще може да получава много повече пари, отколкото негов колега на същото управленско ниво и същия стаж, но с по-малки умения.
С новия закон обаче се увеличават разходите за работни заплати на министерствата, а няма гаранция, че всеки служител ще получава повече пари отколкото преди законът да влезе в сила. За това няма и гаранция, че всички заети в публичния сектор ще бъдат компенсирани срещу покачването на цените.
За разика от държавния сектор пък в частните компании заплащането на служителите зависи много повече от финансовото състояние на самите фирми и договореностите между работодател и служител, като няма императив в реалното заплащане да се увеличава с темпа на инфлацията.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай