Неделя, 28 Април 2024

НАП прати предупреждения на 7000 фирми с нелогично високи материални запаси

НАП прати предупреждения на 7000 фирми с нелогично високи материални запаси
Публикация   08:31     08 Фев, 2024 /     akcent.bg   /     303

   Близо 7 000 фирми в страната са получили предупредителни писма от НАП за нелогично високи материални запаси на обща стойност почти 5,6 млн. лв. Те са посочили в счетоводните си баланси за 2022 г. значително увеличение на съхраняваните в склад стоки, материали или продукция или има несъответствие между стойността на наличните материални запаси и сумата на нетните приходи от продажби, информират от пресцентъра на Приходната агенция. 

   Повече от половината дружества вече са получавали предупредителни писма от НАП, но продължават да поддържат материални запаси на значителна стойност, което противоречи на икономическата логика. Като налични в складовете са посочени голямо разнообразие от стоки, сред които облекла и обувки, битова техника, промишлени стоки, резервни части за автомобили и много други. 

   Според данъчните инспектори е възможно част от тези стоки да са отдавна продадени без документи или да липсват по други причини. В писмата до фирмите, НАП напомня за задължението им да правят веднъж годишно инвентаризация на материалните запаси, както и да подадат коригираща декларация, ако има несъответствие между фактическата наличност в склада и счетоводните данни. Получателите на писмото имат възможност да направят съответните счетоводни операции, като начислят дължимия ДДС за липсващата стока и отразят това в годишните си декларации за облагане с корпоративни данъци за 2023 г.

   С определена категория от фирмите ще бъдат проведени и телефонни разговори в следващите месеци, а на най-рисковите дружества ще бъдат възложени инвентаризации – проверка от НАП, при която се описва цялото налично количество на стоките. При установени несъответствия ще започнат проверки и ревизии. 

   „Преди да започнем с контролните производства, провеждаме информационна кампания, като даваме възможност на дружествата доброволно да коригират декларираните данни. Според нас, партньорският подход е ефективен и справедлив спрямо бизнеса“, коментира заместник изпълнителният директор на НАП Георги Димов.  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още