Петък, 22 Ноември 2024

146 - годишнина от смъртта на Юлия Вревска

146 - годишнина от смъртта на Юлия Вревска
Публикация   04 Фев, 2024   /     akcent.bg   /     324

Дарителска изложба

   По повод отбелязването на 146 години от трагичната смърт на милосърдната сестра баронеса Юлия Вревска, погребана в двора на музея, Историческият музей - гр. Бяла открива на 5 февруари 2024 г. тематична изложба на експонати, дарени  от граждани и институции. Причината е, че дарителството като акт на благотворителност и хуманност се доближава в малка степен до доброволната саможертва на Юлия Вревска.

   В изложбата ще бъдат показани исторически предмети, свързани с епохата, която пресъздава постоянната експозиция. Така посетителите ще могат да разгледат – револвер Смит и Уесън, каквито са били на въоръжение в руската и по-късно в българската армия; револвер „Гасер“, каквито са използвани в национално-освободителните борби, включително в Македония и Добруджа; белгийски револвер Булдог с кобур, какви са използвани от българите преди и след 1878 г.; пищов с кремъчно-спусков механизъм (популярен като „кремъклия“); красиво изработена орнаментирана ножница за масивен кинжал;  пехотна пушка Мартини Хенри, която е приета на въоръжение в румънската армия след руско-турската война. Освен това ще бъдат показани оригинални фотографии – снимка от погребението в беленската църква „Св. Георги“ на руския генерал Николай Кононов, който като млад офицер е участвал в руско-турската война и е погребан в Бяла; снимка с автограф на опълченеца Никола Богданов и др. Сред експонатите ще бъде и дневникът-тетрадка със спомени на Йордан Петев, в който са представени описания на редки събития от историята на град Бяла – събарянето на част от моста на Колю Фичето през 1897 г., откриването на Историческия музей през 1907 г., изключително подробни описания за участието на беленчани в Първата световна война и ярки картинни спомени за геройската смърт на някой от тях, загинали на южния фронт в Македония. Историческите предмети са дарени от частни лица, Окръжна прокуратура – Русе, МВР-Русе, ГД БОП.

   Историческият музей е с общ профил и обхваща всички исторически периоди. Затова дарените вещи и документи са много повече и с най-разнообразен характер, но няма възможност да бъдат показани всички:

 - етнографски материали – инструменти, свързани със стопанския живот, съдове, части от носии, тъкани на домашен стан черги с характерни за региона шарки; ръчно плетени покривки за спалня; ковьори за стена; чорапи; ризи и др.;

- предмети от градския бит – мебелировка на стая на заможен  занаятчия и търговец от 30-те г. на ХХ в.; копие на опълченска униформа за дете, каквито са били обличани учениците-членове на юнашките гимнастически дружества в началото на XX в. В Бяла е едно от ранните юнашки дружества в България с развит колоездачен спорт от 1903 г. и духов оркестър. Юнашкото дружество съществува до 9 септември 1944 г. Снимки от дейността на  Популярната банка в града, книги, издадени от Лупу Герщайн и др.

-военна история – куртка на подпоручик – артилерист, беленски жител, с която той участва във Втората световна война, различни офицерски униформени облекла от времето на социализма и др.

-съвременен период – наградно червено знаме, както и многобройни документи и снимки, свързани с организирането и участието на България в EXPO ’90 в Осака, включително и наградите за България. Организаторът на българското представяне  в Япония е възпитаник преди 9 септември на гимназията в Бяла, а баща му – директор на популярната банка в Бяла.

   Откриването на изложбата ще бъде на 5 февруари и ще приема посетители до 10 март.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha