Понеделник, 6 Май 2024

Над 27 млн. лв. са платени чрез ПОС терминал в НАП Русе през 2023г.

Над 27 млн. лв. са платени чрез ПОС терминал в НАП Русе през 2023г.
Публикация   13:02     29 Ян, 2024 /     akcent.bg   /     258

От НАП Русе напомнят, че от октомври 2023 г. плащанията към приходната агенция се извършват по нови банкови сметки.

   Над 27 млн. лв. са внесените чрез ПОС терминал на НАП във Русе данъци (над 14 млн. лв.) и осигуровки (над 13 млн. лв.) през 2023 г., съобщават от офиса на приходната агенция. Това е с над 40 % повече, отколкото през 2022 г.

   Заради повишения интерес от страна на клиентите към този метод на плащане, на всяко гише в салоните за обслужване на клиенти има устройство, което е на разположение на данъкоплатците, посетили офиса.

   От НАП Русе напомнят, че от октомври 2023 г. плащанията към приходната агенция се извършват по нови банкови сметки. Всяка от тях е предназначена за погасяване на определено задължение: данъци, социално–осигурителни и здравни вноски, вноски за ДЗПО и вземания, подлежащи на принудително събиране от публичен изпълнител. Гражданите и дружествата от цялата страна внасят по определената сметка съответния вид задължение, независимо към коя структура на НАП са регистрирани по постоянен адрес или адрес на управление.

    Чрез физическите ПОС терминали в офисите на приходната агенция, както и чрез виртуалния ПОС (е-услугата за плащане) в Портала за електронни услуги на НАП, клиентите плащат без такса. Необходима е банкова карта, а преводът се отразява веднага в данъчно-осигурителната сметка на лицето, вместо след  24 часа, както е при традиционните банкови преводи. При необходимост, след плащането клиентът на момента може дори да получи удостоверение от НАП за липса на задължения.

 Изключение има само при внасянето на задължения към други институции (например глоби от КАТ) или задължения в процес на принудително изпълнение, тъй като те изискват  допълнителна обработка и разпределението им отнема повече време, обръщат внимание от НАП.

От НАП Русе напомнят, че плащането на задължения онлайн става както с ПИК, така и с електронен подпис.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha