Петък, 22 Ноември 2024

Населението на Китай намалява по-бързо

Населението на Китай намалява по-бързо
Публикация   19 Ян, 2024   /     akcent.bg   /     447

Смъртните случаи се увеличават, докато броят на ражданията спада до рекордно ниско ниво през 2023 г.

      Моля ви, раждайте повече деца. Това е посланието на Китай към двойките след десетилетия на ограничаване на повечето семейства само до едно дете. Защо е този обрат? Причината е, че ражданията намаляват вече седем поредни години, което доведе до спад на населението през последните две години. Дори преди историческия общ спад населението в трудоспособна възраст намаляваше от години, а прогнозите сочат, че до 2034 г. 30% от жителите на Китай ще бъдат на 60 и повече години. Това застрашава икономическия растеж, който отчасти се поддържаше от голямото предлагане на работна ръка - да не говорим, че може да няма достатъчно трудоспособни хора, които да се грижат за всички тези възрастни граждани. 

   През 2023 г. Китай вече загуби статута си на най-многолюдната държава в света от Индия, а резултатът е, че китайската икономика може да се затрудни да изпревари САЩ по размер, особено като се има предвид, че според прогнозите населението на САЩ ще продължи да нараства. 

             1. Какво се прави?
Най-висшият орган за вземане на решения в Китай - Политбюро на Комунистическата партия - реши през 2021 г. да разреши на всички двойки да имат трето дете, пет години след като промени политиката си за едно дете, за да позволи на жените да имат две. В началото промяната за разрешаване на две деца проработи. Броят на новородените през 2016 г. е 17,9 милиона, което е скок с повече от 1 милион спрямо предходната година. След това обаче ражданията намаляват всяка година до 9,02 млн. през 2023 г., което е най-ниският брой от основаването на Китайската народна република през 1949 г. насам. Някои региони започнаха да предлагат стимули за двойките да имат деца - от удължаване на родителския отпуск до предлагане на субсидии и предоставяне на заеми за бебета.

China 01
Населението на Китай намалява по-бързо. Смъртните случаи се увеличават, докато броят на ражданията спада до рекордно ниско ниво през 2023 г.

           2. С колко е намаляло населението на Китай? 
Спадът в броя на ражданията и покачването на броя на смъртните случаи са довели до това, че през 2023 г. в континентален Китай ще живеят с над 2 млн. души по-малко в сравнение с 2022 г., сочат данните, публикувани от Националното статистическо бюро. 

Спадът е повече от два пъти по-голям от този през 2022 г., когато китайското население се свива за първи път от 1961 г. насам - последната година от Големия глад по времето на бившия лидер Мао Дзедун. Смъртните случаи през 2023 г. нараснаха до 11,1 милиона, което е с почти 700 000 повече от предходната година. Бюрото не прави разбивка на смъртните случаи по причини, но свързаните с Covid смъртни случаи вероятно са допринесли за увеличението, след като властите внезапно прекратиха строгите ограничения на пандемията през декември 2022 г., което доведе до експлозия на инфекциите. 

През 2023 г. делът на населението в трудоспособна възраст - тези на възраст от 15 до 59 години - е малко над 61%, което е спад от над 70% десетилетие по-рано. Коефициентът на плодовитост, или средният брой раждания през живота на една жена, спада до 1,3 през 2020 г., което е далеч под 2,1, необходими за стабилно население, като се изключи миграцията. Освен това изглежда, че през последните години се е увеличила външната миграция на китайци, което също би довело до намаляване на населението. 

            3. Какво е въздействието? 
Ако намаляването на броя на хората в трудоспособна възраст доведе до спад в броя на действително работещите, това може да повиши цената на труда в Китай, което да увеличи цената на произвежданите стоки. При по-малък брой хора, които създават семейства, вероятно ще има и удар върху дългосрочното търсене на жилища, което ще се отрази на търсенето на стоки като желязна руда. 

Правителството може също така да изпитва затруднения да плаща за недостатъчно финансираната си национална пенсионна система. Всичко това може да намали дългосрочния потенциал за растеж на икономиката, освен ако правителствените политики за насърчаване на раждането на деца не станат ефективни. 

Възможно е да се стигне до последващи ефекти извън страната. Например, по-малкият брой деца може да намали броя на китайските студенти, които търсят образование в САЩ, Австралия и други страни. Спадът ще бъде труден за обръщане, въпреки че правителството прекрати политиката за едно дете. 

Традиционното предпочитание към синовете е накарало някои китайски семейства да абортират женски зародиши, в резултат на което в някои провинции се раждат повече бебета от мъжки пол, отколкото от женски. През последните години съотношението между половете при ражданията се стабилизира на около 105, но един от резултатите сега е, че има по-малко жени в детеродна възраст.

           4. Откъде идва политиката за едно дете?
След създаването на Народната република и края на гражданската война правителството обучава десетки хиляди "боси лекари" (лекари, които биват обучавани за кратък период от време), за да осигурят здравни грижи в бедните и селските райони. Смъртността рязко спада, а темпът на нарастване на населението се увеличава от 16 на хиляда през 1949 г. до 25 на хиляда само пет години по-късно. Това предизвиква първите опити за насърчаване на семейното планиране през 1953 г. 

Въпреки това общият брой на населението нараства до над 800 милиона в края на 60-те години. През 70-те години на ХХ в. Китай е изправен пред недостиг на храна и жилища. През 1979 г. неговият лидер Дън Сяопин решава да ограничи повечето двойки до само едно дете. (Имало е изключения за селските фермери, етническите малцинства и някои ситуации, като например когато първото дете е с увреждания). 

Според организацията "Човешки права", за да се наложи това, жените са били принуждавани да правят аборти. На децата, родени извън държавния план, не се разрешаваше да имат своето хуку - държавна регистрация, необходима за достъп до някои помощи.

China 02
Демографските промени в Китай

           5. Какви са възможните решения?
Промяна на пенсионната възраст може да реши някои от проблемите. Повече от четири десетилетия страната запазва тази възраст на 60 години за мъжете и 55 години за жените, работещи в сферата на труда, въпреки че продължителността на живота се е увеличила. Отново се обсъжда възможността за повишаване на възрастта, но както и в други страни, подобна стъпка би била много непопулярна и имаше отпор, когато това се обмисляше преди десетилетие.

   Загрижеността за времето и финансите означава, че много двойки смятат, че могат да си позволят да имат само едно дете - ако имат такова. Централното правителство се опитва да облекчи това бреме, като например унищожи индустрията за извънкласни уроци с цел печалба, за да намали разходите за образование. То също така издаде насоки за намаляване на абортите, като същевременно предоставя повече подкрепа на жените за отглеждане на деца.

  Въпреки това, ако опитът на развитите страни като Япония и Южна Корея е показателен, е изключително трудно, ако не и невъзможно, да се повиши радикално раждаемостта, дори с мерки като субсидии, безплатни детски градини и щедри обезщетения за родителски отпуск.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha