Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни от училище по семейни причини с бележка от родителя. Това съобщи в ефира на БНТ министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. В момента тези дни са до 3 с молба към класния ръководител и още 7, но само със санкция на директора на съответното училище.
"Обсъждаме този проблем с различни родителски асоциации през последните месеци. Понякога се налага детето да не посещава училище заради неразположение или семеен проблем. Затова правим промяна в Наредбата за приобщаващо образование – увеличаваме тези отсъствия по семейни парични на 15 за всяка учебна година", обясни министър Цоков.
По думите му, ще се облекчи и редът за тяхното използване като молбата за всички полагаеми дни ще се подава само пред класния ръководител. С това ще се разтоварят и директорите на училищата, които досега трябваше да разрешават част от тези отсъствия.
"Проблемът за качеството на образованието е много важен. Изработихме нова визия за качеството на образованието в българското училище. То е свързано не само с формираните умения и компетентности, а с тяхното благополучие и развитие на силни страни и личност. През следващите месеци, ще се разработи стандарт за качество, който на практика ще даде възможност, както за самооценка на отделните образователни институции, къде са стигнали - до колко са повишили резултатите, така и външен поглед върху всяка образователна институция за това как успява да се справя. Тогава ще имаме оценка кои училища се справят и кои не", каза образователния министър.
Усилията на министерството са насочени още към подобряване качеството на работа на учителите, подчерта Галин Цоков.
"Последните дни на 2023 г. подписахме нов колективен договор, с който заплатите на учителите се увеличиха с 8,4%. Началната заплата на учител е 1853 лв, старши учител получава 1911 лв, за директорите възнаграждението е 2250 лв. Учителската професия става все по-привлекателна.Това е увеличение, което е свързано с увеличение на бюджета за 2024 г. в порядъка на 280-290 млн. лв., което показва, че развитието на образованието и подобряването на професионалната дейност на учителите, директорите и другия педагогически персонал е много важна политика не само на правителството, но и в Народното събрание", допълни той.
Що се отнася до притесненията на директори на училища с паралелки в област изкуства, Цоков коментира: "Указанието ни е свързано с това как се развива пазарът на труда и съотношението в различните професии. Няма да има съкращаване на паралелки, а ще работим с тях как да се подобри качеството на образование на техните ученици", каза още министърът.
Днес стартират 276 конкурса за училищни директори в цяла България, съобщи още министър Цоков. "Ще се търсят директори визионери и лидери, а не само администратори", подчерта той.
По думите му, писменият тест за кандидатите за директори е променен така че да измерва на само знанията им за нормативните документи, но и техните компетентности –възможностите за развитие на екипи и справяне с кризисни ситуации. В устния изпит са включени казуси, които са свързани с характеристика на съответното училище. Предвижда се процедурите да бъдат аудио и видео записвани.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай