Понеделник, 13 Май 2024

Завърши интеграцията на система за мониторинг на преливници и ключови точки по канализационната мрежа

Завърши интеграцията на система за мониторинг на преливници и ключови точки по канализационната мрежа
Публикация   08:03     29 Ноемв, 2023 /     akcent.bg   /     329

 

    ВиК мрежата и изграждане на канализация в кв. „Средна кула“ и кв. „Долапите“ в гр. Русе, в рамките на проекта на „ВиК“ ООД – Русе, който се изпълнява по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, беше извършено внедряване на система за дистанционен мониторинг на преливници и ключови точки по канализационната мрежа в гр. Русе.

    Една от основните цели на инвестицията се изразява в по-ефективното управление и експлоатация на ВиК мрежите благодарение на съхранената и обработена информация и възможностите за по-целенасочено разходване на средства за реконструкция и рехабилитация на съществуващата канализационна мрежа.

   Интересни факти и подробности за изпълнението на тази съществена част от проектните дейности представя инж. Добромир Молдованов от фирма „Кюбико“ ООД.

    − Инж. Молдованов, какво всъщност представлява системата и какво наложи необходимостта от внедряването ѝ в гр. Русе?

https://webmail.akcent.bg/mail/?_task=mail&_mbox=INBOX&_uid=135054&_part=6&_action=get&_extwin=1&_framed=1&_mimewarning=1&_embed=1

− Тази система е комбинация от сензори, които са инсталирани за мониторинг на различни експлоатационни параметри в ключови точки от канализационната мрежа на град Русе. Концепцията на проекта е насоченa към популярната в световен мащаб тенденция за развитието на „смарт“ (интелигентни) ВиК мрежи. Следвайки този подход, информацията от всички измервателни уреди се събира от телеметрични устройства с дистанционна комуникация. От тях данните се предават посредством GSM мрежата до специално обособен за целта сървър, монтиран в сграда на ВиК дружеството. Управлението и визуализацията на наблюдаваните параметри се осъществява посредством специализиран софтуер. Обхватът на системата включва постоянен дистанционен мониторинг на: водно количество в 12 ключови точки от главните канализационни колектори; статус на 14 преливника по канализационната мрежа, както и на химическото замърсяване в основната канализационна станция на град Русе.

   Целта на проекта е изграждане на ефективна система за мониторинг и контрол на канализационната мрежа на града в съответствие с Европейската директива за третиране на градски отпадъчни води (Urban Waste Water Treatment Directive). Технологиите, които са използвани при реализирането на проекта са съобразени с очакваните резултати, които пряко засягат две от основните изисквания на Директивата, а именно: прилагане на мерки за ограничаване на замърсяването на приемниците от приливни води в случай на екстремни ситуации като необичайно проливен дъжд; поддръжката на канализационните системи да се извършва на базата на най-напредналите технически знания що се отнася до – обема и характеристиката на градските отпадъчни води; предотвратяването на течове и ограничаване на замърсяването на водите в приемниците вследствие на прекомерното количество органични вещества от поройни дъждове.

                                               

− Има ли други градове в България, където функционира същата система?

− Към настоящия момент в България подобни системи за мониторинг по канализационната мрежа експлоатира ВиК − Стара Загора в градовете Стара Загора, Казанлък и Чирпан, както и  „Софийска вода“ в София. Уникалното в системата, която изградихме в град Русе, е постоянният дистанционен мониторинг на индустриалното замърсяване на отпадъчната вода посредством иновативна спектометрична технология, която позволява директно измерване на химичното потребление на кислород и суспендирани твърди вещества чрез директно потапяне във флуида без необходимост от реагенти.

− С какви предизвикателства се сблъскахте по време на изпълнението?     

− Работата в канализационна мрежа, докато тя функционира, винаги е предизвикателство по отношение на достъпа и мерките за безопасност.

В допълнение на това при текущия проект монтажът на оборудването беше предшестван от шестмесечна измервателна кампания и верификация на канализационната мрежа. Като резултат от това сега знаем точния водосбор (район на град Русе, чиято отпадъчна вода се отвежда в канализационната мрежа), който стои зад всяка точка на измерване.

− С какво извършената интеграция ще подобри експлоатацията и поддръжката на канализационната мрежа в гр. Русе?

− Постоянните данни за водно количество от ключови колектори ще даде възможност на ВиК − Русе да управлява канализационната мрежа на базата на реални данни. В допълнение на това благодарение на постоянния мониторинг на преливниците преливанията на канализационната мрежа на град Русе в сухо време и по време на дъжд ще бъдат сведени до минимум. Това, от своя страна, е важно във връзка с изпълнението на ангажиментите, които България е поела по отношение на изпълнението на изискванията на Европейската директива за третиране на градски отпадъчни води. В същото време постоянният контрол на индустриалното замърсяване е подпомага правилната експлоатация на градската пречиствателна станция за отпадъчни води.

                                       

 Тази публикация е създадена в рамките на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „ВиК“ ООД − Русе“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Кохезионния фонд на ЕС и националния бюджет чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г“. Проектът е съфинансиран от Европейските структурни и инвестиционни фондове на ЕС от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ Цялата отговорност за публикацията се носи от бенефициента „ВиК“ ООД − Русе и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha