Неделя, 22 Декември 2024

Ще продаваме имущество и без здравни осигуровки

Ще продаваме имущество и без здравни осигуровки
Публикация   26 Юли, 2012   /     dnes.bg   /     614

Спорната поправка отпадна от Закона за здравното осигуряване

 

Поправката в Закона за здравното осигуряване, която предвиждаше човек да не може да продава автомобила или недвижимото си имущество, без да са платили здравните вноски, не беше приетa на второ четене в парламента.

Тексът мина на първо четене, но отпадна при второто гледане в пленарна зала. Промяната, която задължаваше, хората да представят удостоверение от НАП за платени здравни вноски, преди да извършат сделка с апартамента си, къщата или друга собственост, предизвика много остри реакции както от страна на опозицията, така и сред обществото.

Още при първото му четене от опозицията заяви, че ако текстът бъде приет, ще сезират Конституционния съд.

Здравният министър Десислава Атанасова дълго време защитаваше поправката и дори обясни, че “който има пари да си купи кола или апартамент, значи има средства да си плати здравните осигуровки“.

Тя представи и изчисления, според които ако единият милион здравно неосигурени българи платят вноските си,  в бюджета на Здравната каса ще влязат близо 300 млн. лева, които могат да бъдат дадени за по-голям достъп до лекарства.

Днес от ДПС и Синята Коалиция признаха, че предложението е било добронамерено, но отново повториха, че е антиконституционно.

Здравното осигуряване е формулирано като право, а не като задължение. Със закон да го направим задължение, като лишим гражданите от друго право, е абсолютно недопустимо, обясни Екатерина Михайлова.

Доста по-остра в изказването си беше Мая Манолова от левицата. Според представените от нея данни в Министерството на здравеопазването не разполагат с точна бройка на здравно неосигурените лица. По различните данни те варират между 700 000 и 2 млн.

“Ненормално е да не се знае броят им“, скочи Манолова.

По нейни думи трябва да се търсят причините за това толкова хора да отказват да се осигуряват. Според нея има няколко групи хора, които не плащат вноските си по различни причини.

Едни не могат да си позволят, защото мизерията е голяма и 5-10 лв. от месечния им доход е непосилна сума, предположи Манолова.

На второ място тя постави работодатели, които не успяват да се издължат към осигуряването и към работниците си, тъй като са притиснати в ъгъла. Според депутатката от левицата обаче им и платежоспособни българи, които не внасят осигуровките си, защото са тотално демотивирани от системата.

"Съпротивата" на платежоспособните българи идвала от факта, че при ползване на здравни услуги им се налага да плащат неофициално и официално за медицинска помощ, консумативи, лекарства, избор на екип и медицински изделия.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha