Уважаеми господин Бурджиев,
Обръщам се към Вас по повод информацията в средствата за масово осведомяване, че предстои изграждане на ТИР-паркинг за над 500 камиона в района на „Дунав мост”, където се намира старият ГКПП. В информацията се посочва още, че теренът от над 60 декара вече е прехвърлен на областна администрация и се работи по идейни проекти за бъдещия паркинг, който да се изгради по способите на ПЧП.
Искам да Ви припомня факта, че възможностите на въпросния терен не веднъж са били коментирани с оглед най-доброто им използване за нуждите на града. Преди около 4 години Община Русе също направи постъпки за получаването му от министерство на финансите. В рамките на дискусията около тях бяха изказани различни мнения и идеи. Действително сред тях беше и тази за ТИР-паркинг, както и за пазар на коли втора употреба, но най-стойностната по мое мнение беше друга. Става дума за възможността Русе да се сдобие със свой панаирен център и да стане панаирен град. Потенциалът на подобно начинание многократно беше доказван от успеха на ежегодното техническо изложение, което Русенският университет организира.
Ползите от постоянно действащ панаир за града са безспорни и ще има за следствие не само повишаване значението ни като туристическа дестинация, но и икономическо оживление и повишаване на заетостта. Следва да се отбележи, че държавата и общината не разполагат с голям избор на терени, подходящи за такава дейност, а бившето ГКПП предоставя уникални предимства в тази посока. То е на самата граница, което би било предпоставка за международния /или поне трансграничния/ характер на подобен панаир, но освен това предлага невероятни инфраструктурни предимства: на самия кръстопът на два Европейски транспортни коридора е, в близост има пристанище, имотът е свързан с железен и автомобилен път. В самият терен инфраструктурата е напълно изградена. Би било жалко подобна даденост да се „използва” за ТИР-паркинг, колкото и голям и „модерен” да е. Още повече, че заетостта, която предлагат подобни места, е насочена към най-ниско образованите слоеве на населението, а често е и фактор за повишаване но криминогенната обстановка.
Обръщам се към Вас като русенец, който милее за доброто на града ни, с молба да обмислите още веднъж бъдещето на въпросния имот и потенциалът, който има за развитието на града ни. Възможно е освен идеята, която по-горе развих, да има и други, по-добри предложения, затова считам за необходимо бъдещето на подобни символични територии да се решава след по-широка дискусия и след като се даде възможност на професионалните общности и гражданите да изкажат мнението си по въпроса.
Влизането в сила на закон, поощряващ публично-частните партньорства, безспорно създава възможности за нови инвестиции. Следва да мислим мащабно и подбираме тези от тях, които ще прославят достиженията на местната общност в областта на културата, науката, индустрията и селското стопанство, а не с „жрици на моста”, които създават неприемлив образ за града, който поне доскоро се считаше за „най-европейски” в България.
С уважение:
Искрен Веселинов
П.П. В случай на желание от Ваша страна, съм готов да се срещнем и дискутираме темата в удобно за Вас време.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай