Износът на български стоки се забавя осезаемо към средата на годината. Стойностният обем на продажбите в чужбина за първите шест месеца намалява с 3.1% на годишна база, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Общо за първата половина на годината от България са изнесени стоки за 44.4 млрд. лв., или с 1.4 млрд. лв. под нивото за същия период на 2022 г. Експортът към Европейския съюз се свива с 6.3%, а към третите страни все още расте макар и само с 3.1%.
За сравнение, през 2022 г. с тласъка на инфлацията експортът се увеличаваше с двуцифрени темпове и поставяше рекорд след рекорд. Така България завърши годината с ръст от близо 40% и невижданите в стопанската история на страната близо 95 млрд. лв. в номинално изражение.
Сега статистиката показва, че само в рамките на месец юни експортът от България е 7.35 млрд. лв., което е с близо 16% под стойностния обем през юни 2022 г. Трябва да се отбележи обаче, че именно през юни миналата година бе отбелязан абсолютният рекорд – продадени стоки за близо 8.7 млрд. лв.
Този юни е и третият месец със спад на износа от началото на 2021 г. Намаление се отчита както в експорта за Европейския съюз, така и в този за страните извън Блока.
Бумът на износа започна още с увеличаването на поръчките по време на COVID възстановяването, а благодарение на високата инфлация през 2022 г. – основно на енергийните продукти – чупеше рекорди.
Така индексът на НСИ показа, че през 2022 г. продажните цени на стоките зад граница са нараснали на годишна база с близо 27% миналата година. В някои сектори, като енергетиката, ръстът достигаше дори 90%.
Сега обаче тенденцията се променя и отново благодарение на инфлацията износът в стойностен обем вече спада. През първото тримесечие продажните цени са били по-ниски спрямо същия период на миналата година с около 2%. В енергийния сектор – при петрола и продуктите от него, както и при газа – цените вече са с около 20% по-ниски.
Така например за най-големия търговски партньор на България извън ЕС – Турция – износът, който до голяма степен е от петролни продукти, спада с 10% до 2.6 млрд. лв.
Предстои в края на септември националната статистика да публикува и данните за второто тримесечие.
Ефект върху забавянето на износа оказва и икономическото забавяне в редица страни, търговски партньори на България.
Забавянето в ръста на износа не е изненада, като в средносрочната си бюджетна прогноза финансовото министерство предвижда забавяне на растежа на експорта тази година поради по-слабо външно търсене. Очакванията са догодина „под влияние на подобряващата се външна среда“ нарастването на износа да се ускори.
Все пак продажбите на стоки с висока добавена стойност като машини все още растат. Според статистиката към месец юни те достигат 3.9 млрд. лв. към третите страни, което е с около 70% над нивото за същия период на миналата година. Друго голямо перо – износът на храни също все още расте с около 16% до 2.6 млрд. лв.
Вносът в България също спада и за първата половина от годината той достига 48.8 млрд. лв. Това представлява спад с малко над 6%.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай