Четвъртък, 9 Май 2024

Заради срока за плащане на данъци бюджетът излиза на плюс през юни

Заради срока за плащане на данъци бюджетът излиза на плюс през юни
Публикация   07:01     02 Юли, 2023 /     akcent.bg   /     201

   На база на предварителни данни и оценки Министерството на финансите очаква бюджетът да завърши на юни с превишение на приходите над разходите от около 1.4 млрд. лв., с което бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) за първото полугодие се очаква да бъде положително в размер на около 0.2 млрд. лв. (0.1 % от прогнозния БВП).

   За сравнение, за първото полугодие на 2022 г. бе отчетен излишък от 1.2 млрд. лв.

   От министерството посочват, че подобрението през юни е основно по линия на приходите, тъй като на 30 юни изтече срокът за подаване на годишната данъчна декларация за 2022 г. по Закона за корпоративното подоходно облагане. С това изтече и срокът за внасяне на корпоративения данък, данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия и на данъка върху дейността от опериране на кораби, както и на постъпили приходи от Европейската инвестицонна банка по проектите, финансирани от Модернизационния фонд, които са формирани от отчисления от търгове на квоти за емисии парникови газове и други.

   Приходите, помощите и даренията по КФП към юни са 31.3 млрд. лв. и нарастват с 3.1 млрд. лв. (10.8 на сто) спрямо отчетените към края на месец юни 2022 година. На годишна база данъчните постъпления нарастват номинално с 2.4 млрд. лв. (10.7 на сто), неданъчните - с 0.9 млрд лв. (19.9 на сто), а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) - са по-малко с 0.2 млрд. лева.

   В частта на данъчните приходи постъпленията от преки данъци, социално и здравно осигурителни вноски и други данъци нарастват с добри темпове, докато косвените данъци остават номинално близки до отчетените за същия период на предходната година, основно поради по-ниски постъпления в частта на приходите от ДДС от внос и приходите от мита. Един от факторите за това е спадът на цената на суровия петрол, внесен за преработка, спрямо отчетената за същия период на предходната година, отбелязват от Министерството на финансите.

   Разходите по КФП към юни са 31.1 млрд. лева. За сравнение, година по-рано те са 27.1 млрд. лева., което означава, че разходите нарастват номинално с 14.9 на сто. В отделните разходни показатели най-значително нарастване има при разходите за пенсии, както и в частта на разходите за персонал, капиталовите разходи и други.

   Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 30 юни от централния бюджет, възлиза на 0.85 млрд. лв.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha