В полунощ на 30 юни изтича крайният срок за подаване на годишна декларация по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ и внасяне на дължимия корпоративен данък, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия, както и данък върху дейността от опериране на кораби за 2022 г. от юридическите лица. Понеже декларациите се подават само по електронен път, това може да става до 23 часа и 59 минути през нощта. Досега в офиса на НАП в Русе са постъпили 9 501 декларации на дружества и се очаква да се надмине миналогодишния резултат от 10 357 броя.
В русенската приходна администрация са постъпили след 02.05.2023 г. и още 952 декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ от физически лица със задължение да обявят доходите си до 30 юни. Това са самоосигуряващите се лица, които извършват дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, еднолични търговци и земеделски стопани, които са избрали да се облагат по чл. 29 от ЗДДФЛ. До тази дата те трябва да внесат и дължимия данък. Заедно с годишната си данъчна декларация, те подават и декларация образец № 6 с общия размер на дължимите за предходната година осигурителни вноски и ги внасят.
До 30 юни е задължително и физическите лица, които извършват продажби на стоки в интернет с цел печалба, но не са регистрирани като търговци по смисъла на Търговския закон, да декларират доходите си от тази дейност. Получените през 2022 г. приходи се посочват в Приложение № 2 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данък върху доходите на физическите лица като се поставя отметка в т. 5 „Стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец“, част II от образец 2021. Приложението е неразделна част от годишната декларация и се подават заедно.
В предварително попълнената данъчна декларация, която е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис в Портала за електронни услуги на приходната агенция, са отразени сумите от наложен платеж за осъществените през 2022 г. продажби в интернет. Данните се получават в НАП от пощенските оператори (куриерските фирми).
От офиса на НАП в Русе напомнят, че при продажба на лични вещи и такива, които не са закупени, за да се препродадат с цел печалба, както и получени суми при връщане на стока, гражданите не дължат данък и няма нужда те да бъдат декларирани. Преди да потвърдят предварително попълнените данни в декларацията, е необходимо да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това е необходимо. В случай че данъкоплатците установят вписани суми, които са получили от продажба на лична вещ или при връщане на стока, то те могат да ги изтрият, след което да подадат декларацията.
В рубриката „Облагане на продажби в интернет“ в сайта на приходната агенция, както и в подкаст епизода по темата в YouTube канала на НАП, може да бъде намерена повече информация за доходите от търговия в интернет, които се облагат.
Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да бъде получена и на телефоните на Информационния център на НАП: 0700 18 700 или 02 9859 6801, на цена, съобразно тарифата на съответния оператор или в сайта на приходната агенция.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай