Сряда, 27 Ноември 2024

Биткойнът е поскъпнал с 12% този месец, но почти никой не търгува с криптовалутата

Биткойнът е поскъпнал с 12% този месец, но почти никой не търгува с криптовалутата
Публикация   27 Юни, 2023   /     akcent.bg   /     304

   Биткойнът се повиши рязко този месец, но не по очакваните причини, пише Си Ен Би Си.

   Най-популярната криптовалута в света поскъпна с над 12% от началото на юни. В сряда цената на дигиталната монета надхвърли 30 000 долара, за да достигне най-високото си ниво от 14 април, според данни на Coin Metrics.

  Пазарните играчи приписват скока на новината, че американският гигант за управление на активи BlackRock е подал документи за биткойн борсово търгуваните фондове (ETF - exchange-traded funds).

   Въпреки че това може да е част от причината, по-големите от обикновеното движения могат да бъдат приписани на друг фактор извън новинарския поток около големите институции, които предприемат стъпки за приемане на биткойн или други цифрови активи.

              Слаба ликвидност и големи играчи

„Дълбочината на криптопазара“ беше на много ниски нива тази година. Дълбочината на пазара се отнася до способността на пазара да абсорбира относително големи поръчки за покупка и продажба. Когато дълбочината на пазара е ниска и големи играчи подават поръчки за покупка или продажба на цифрови монети, цените могат да се движат значително нагоре или надолу, дори ако поръчките не са толкова големи.

   Дълбочината на пазара е мярка за ликвидност на пазара.

   Според фирмата за данни Kaiko пазарната дълбочина на биткойнa е спаднала с 20% от началото на тази година. Биткойн е една от най-силно засегнатите криптовалути по отношение на дълбочината на пазара, посочиха от Kaiko.

   „Неотдавнашният скок в стойността на биткойн адо голяма степен се дължи на големи сделки в рамките на по-малко ликвиден пазар“, заяви пред Си Ен Би Си Джейми Слай, ръководител на изследванията в CCData.

   „Нашият анализ на пазарни поръчки над 5 BTC (биткойна) разкрива агресивен скок в пазарните покупки, което предполага, че големите играчи се стремят да получат експозиция към цифрови активи.“

   Тази липса на ликвидност отчасти се дължи на регулаторния контрол на крипто индустрията от властите в САЩ. Комисията по ценните книжа и борсите съди големи борси като Coinbase и Binance.

   Ниската ликвидност, която е характерна за криптопазара през цялата година, също е отчасти отговорна за поскъпването на биткойна с 80% от началото на годината.

                      Търговците на дребно все още не са се завърнали

   Друга забележителна характеристика на текущия криптопазар са ниските обеми, търгувани на борсите.

Ежедневният обем на търговия с криптовалутата в момента възлиза на около 24 млрд. долара, според уебсайта за криптоданни CoinGecko.

   Това е значително по-малко от над 100 милиарда долара общ обем на търговия с биткойн по време на пика на крипторалито през 2021 г., когато биткойнът се повиши близо до исторически връх от около 69 000 долара.

   Големите криптоинвеститори обикновено се надяват, че ранен скок в цените ще бъде достатъчен, за да изкуши инвеститорите на дребно да участват отново в ралито, което в крайна сметка повишава цените на биткойна и другите цифрови монети. Засега обаче това не се случва.

   „Това, което е забележително за това рали, е, че обемите на търговията като цяло са на многогодишни дъна и ние виждаме само леко увеличение, което дори тогава е много по-ниско от нивата, които видяхме от януари до март“, каза пред Си Ен Би Си Клара Медали, директор на изследванията в Kaiko,

„Мисля, че обемите на търговия и нестабилността на цените са два от най-показателните индикатори за активността на криптопазара. Както волатилността, така и обемите са на многогодишни дъна и дори бързото увеличение на цената не е достатъчно, за да привлече търговците.“

                   „Това не е пазар за обикновени клиенти“

   В последния цикъл на биткойн импулсът на пазара до голяма степен се движеше от големи институционални имена, тъй като инвестиционни банки като Morgan Stanley до Goldman Sachs създадоха бюра за търговия, за да предоставят на клиентите си експозиция към цифровата валута.

   Въпреки това, пазарът наистина започна да се развива едва когато търговците на дребно започнаха да участват  – в началото на 2021 г. хората се изкушиха от инвестициите в т.нар. незаменими токени (NFT) и други по-спекулативни залози.

   По-късно същата година пазарът на криптовалута преживя сеизмично рали, като цената на биткойнa скочи до безпрецедентни нива. Това беше в тандем с нарастващия обем на търговия, който се покачи от 21,2 милиарда долара в началото на 2020 г. до 105,4 милиарда долара на 9 ноември 2021 г., когато биткойн достигна най-високото си ниво за всички времена, според данни на CoinGecko.

   Днес обемът на търговията не е близо до това, което беше в разгара на бума през 2021 г.

   „Когато новините са добри професионалните трейдъри търгуват – в противен случай те не търгуват“, каза пред Си Ен Би Си Карол Александър, професор по финанси в Университета на Съсекс.

   „Ако дойде малко добра новина като биткойн ETF, те изстрелват оръдията нагоре“, добави Александър. заявлението на BlackRock за стартиране на борсово търгуван фонд за биткойн беше последвано от подобен ход от Invesco и WisdomTree, които също подадоха документи за съответните си продукти, свързани с биткойни.

   „Биткойн и етер се манипулират по този начин от професионалните търговци. Те не търгуват през повечето време - те чакат, докато има малко добри новини“, каза Александър.

   Наистина биткойнът се търгуваше в определен диапазон тази година и опитите за значително покачване бяха осуетени.

   Александър смята, че биткойнът вероятно ще се търгува в диапазон между 25 и 50 хил. долара до края на лятото. Тя обаче очаква, че към края на годината криптовалутата ще се изкачи до 50 хил. долара, тъй като по-големи пазарни играчи ще предприемат действия, за да подкрепят пазара.

   „Това не е пазар за обикновени клиенти. Наистина не е“, каза тя.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha