Икономистът и нобелов лауреат Нуриел Рубини надмина всички мрачни прогнози, които е правил досега за Европа и света като цяло, и предсказа "Перфектната глобална буря", която според него ще се случи през 2013 г. В интервю за Bloomberg преподавателят в Харвард предрече тотален срив на европейската и щатската икономика, рязко забавяне на развиващите се пазари и война в Близкия Изток.
Рубини стана известен с точната си прогноза за финансовата криза от 2008 г., след което получи прозвището Mr. Doom. Сегашните прогнози обаче са много по песимистични и дори най-верните му почитатели ги намират за прекалено апокалиптични.
В интервюто Рубини започва с прогнозата си, че политиците скоро няма да имат възможност повече да отлагат неизбежното и много държави ще изпаднат в несъстоятелност. Той прави и мрачна прогноза за САЩ, като очаква икономиката да замръзне и през следващата година дори да влезе в рецесия. Песимистични са и очакванията за Китай, като според него втората икономическа сила в света ще падне много по-твърдо, отколкото се очакваше.
"Най-големите развиващи се пазари - BRIC (Бразилия, Русия, Индия, Китай), заедно с Турция и Мексико рязко ще забавят ръста си. Отчасти това ще се случи заради рецесията в Еврозоната и Великобритания, а отчасти заради това, че те не направиха никакви реформи", коментира Рубини.
Една от най-мрачните му прогнози обаче е тази за евентуална война между САЩ, Израел и Иран. "Преговорите с Иран се провалиха. Наложеното ембарго вероятно също ще се провали. Обама не иска да води война точно преди изборите, но минат ли те САЩ ще нападне Иран", каза той. Според него няма да има значение дали президент ще е все още Обама или Ромни - това ще се случи и само за една нощ петролът ще поскъпне двойно.
Според Рубини ситуацията в момента е много по-тежка от кризата през 2008 г. "Ситуацията в момента е много по-лоша. Както и през 2008 г. имаме финансова и икономическа криза, но за разлика от тогава сме изчерпали всички възможности за нейното решаване. През 2008 г. можеше да се намали основната лихва от 5-6% на 0%. Можеха да се приложат програмите за количествени улеснения QE1, QE2 и QE3, можеше да се дадат финансови стимули за икономиката равни на 10% от брутния вътрешен продукт (БВП), можеше да се окаже и съдействие на банките и на хората. Днес обаче положението е съвсем различно. Допълнителни количествени улеснения стават все по-малко ефективни,а фискалните дефицити вече са толкова големи, че никой вече не иска да ги увеличава, а да ги намалява", коментира Рубини.
По неговите думи банките няма как да бъдат спасени, както се случи преди три години. "Първо това няма как да стане, заради силната политическа опозиция и второ, защото правителствата са близо до несъстоятелност и не могат да спасят себе си, да не говорим за банковата система", добави той.
"Основният проблем е, че изгърмяхме всичките си куршуми. През последните четири години политиците изчерпаха 95% от възможностите си и просто нямат какво повече да направят", завърши Рубини.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай