Около 30-40 на сто от българите получават пари в плик. Това съобщи доц. д-р Люба Спасова от Института по философия и социология при Българската академия на науките(БАН), която отчете резултатите от научно-изследователски проект на тема "Факторна детерминираност на "икономиката в сянка" в представите на българското общество". Резултатите от проекта бяха представени на научна конференция в БАН днес.
"Разбира се, не всички практики, защото те са най-различни, са на това ниво, но доплащането "на ръка" се споделя от около 30-40 процента, което е изключително висок процент. Тези хора декларират официално част от сумата, докато останалата я получават в плик", обясни доц. д-р Люба Спасова.
По думите й причините за това са много. Разпространеното мнение е, че работодателят е този, който инициира този процес с цел спестяване на данъци, но това се подкрепя и от работника. Доста споделяно е мнението, че и за двете страни така е по-добре. Някои от хората обаче са споделили за случаи, когато това се прави и под натиск от страна на работодателя.
"Част от практиките лесно биха могли да бъдат идентифицирани и заловени, но когато влязат от Инспекцията по труда, те не могат да установят плащането в плик, защото това остава между двете страни, които са се договорили", каза още доц.Люба Спасова, цитирана от БТА.
Забелязва се, че над 90 процента от младите са склонни да се включат в сенчести икономически практики. Трябва да се въведе образование, което да научи хората на техните права и задължения, добави доц. Спасова.
НИЕ НЯМАМЕ ПАРИ ЗА ПЛИКОВЕ............................ НИК ХАНД