Всяка година на 31 май Световната здравна организация (СЗО) отбелязва Световния ден без тютюнев дим. Тазгодишната кампания цели да покаже заплахата, която тютюневата индустрия представлява за хората, обществото и околната среда.
Мотото на кампанията през 2023 г. - „Имаме нужда от храна, а не от тютюн“, има за цел да повиши осведомеността относно алтернативното производство на култури и разкриване на усилията на тютюневата индустрия да осуети опитите за заместване на отглеждането на тютюн с устойчиви култури, като по този начин допринася за глобалната хранителна криза. Смята се, че по целия свят около 3,5 млн. хектара обработваема земя са заети с тютюневи насаждения. Всяка година се обзлесяват 200 хил. хектара, за да бъдат използвани за производството на тютюн, което води до по- бързо ерозиране на почвата.
Тютюнът и негативното въздействие върху човешкото здраве
Употребата на тютюн и неговата употреба е една от водещите причини за развитието на много видове рак, като най - често засегнати са белите дробове, ларинкса, устата, хранопровода, гърлото, пикочния мехур, бъбреците, черния дроб, стомаха, панкреаса, дебелото черво и шийката на матката.
Факти за тютюна:
Тютюнът и продоволствената криза
На този фон има спешна необходимост от предприемане на законови мерки за намаляване на отглеждането на тютюн и подпомагане на фермерите да преминат към производството на алтернативни хранителни култури.
Тютюневата индустрия често се рекламира като защитник на поминъка на тютюнопроизводителите. Интензивното боравене с инсектициди и токсични химикали по време на отглеждането на тютюн допринася за това при много фермери и техните семейства да се наблюдава влошаване на здравето. Често несправедливите договорни споразумения с тютюневите компании водят до обедняване и незаконно използванена детски труд, което пречи на правото на образование и е нарушение на човешките права.
Създаване на алтернативни средства за препитание
Кампанията по повод Световния ден без тютюнопушене призовава правителствата и политиците да засилят законодателството, да разработят подходящи политики и стратегии и да дадат възможност на пазарните условия за тютюнопроизводителите да се насочат към отглеждане на хранителни култури, които биха осигурили на тях и техните семейства по- добър живот.
Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна предлага конкретни принципи и варианти на политиката за насърчаване на икономически жизнеспособни алтернативи за работниците, производителите на тютюн и индивидуалните продавачи и за подобряване на защитата на околната среда и здравето на хората.
В изпълнение на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести Регионална здравна инспекция насочва вниманието на младите хора и цялото общество към огромната заплаха от употребата на тютюневи и никотинови изделия и се стреми със своите редица инициативи да подпомогне усилията за предотвратяване на пропушването в ранна възраст.
РЗИ- Русе организира и активно участва в поредица от дейности, посветени на Световния ден без тютюнев дим - 31 май 2023 година.
Партньори в кампанията – Община Русе, РУО, Русенски университет „Ангел Кънчев”, учебни заведения, медии и други.
Дейности, свързани с кампанията по повод Световния ден без тютюнопушене:
За всички желаещи РЗИ - Русе целогодишно провежда безплатни консултации в Кабинета за отказване от тютюнопушене след предварително записване на тел. +359882609357.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай