Това е една проектна идея, която е подарена от нейния автор на консорциума и от първата среща на членовете на този консорциум се взе решение тя да се ласнира единствено и само от името на консорциума – представители на областна, общинска администрация, Русенския университет, на неправителствения сектор.
В този смисъл, след нейното публично представяне по време на първата среща с новоизбрания президент на Р. България Росен Плевнелиев, идеята бе представена съвсем семпло. Присъстващият на тази среща тогавашен председател на Селскостопанската академия доц. Георги Костов добави към идеята нещо много интересно и то беше възприето от представителите на консорциума. Предложението му бе в тази рамка да се включи и ИЗС „Образцов чифлик”.
- Авторът на идеята, казахте авторът на идеята, кой е той?
- Засега няма да кажа кой е, но важно е да се знае, че той е подарил тази идея на консорциума.
- Все пак, малко да вдигнем завесата- физическо лице или юридически субект е, русенец ли е?
- Да, човек е, не е фирма, и то русенец.
- Но тази идея със сигурност е взаимствана от Холандия или Германия, това нещо по подобен начин съществува…
- Да, такива проекти безспорно съществуват, но те са по-различни. След поредицата от заседания ние решихме това селище „условно го наричам селище”, да бъде изградено на модулен принцип. Тук е и особеното място на общината, на държавата и на университета, всеки един от тях с много важна роля. Ролята на РУ наред с прякото си участие в научно- изследователската дейност по изграждането на селището предвижда създаване на лабораторен комплекс, който да изследва проблемите на съвременните технологии за добив на зелена енергия, както и съвременните строителни технологии с оглед на изграждане на еколого- съобразни селища. Тази добавка, която направи доц. Костов към идеята да бъде изградено и включено и научното звено, каквото е института в „Образцов чифлик” с възможностите си да сертифицира биохрани, т.е. да се изгради един комплекс от лаборатории, от научно- изследователски сектори, които да сертифицират храни. В тази част на страната, в региона, има сериозна нужда от това.
Към казаното до тук трябва да се прибави и идеята за производство на биохрани- един изключително важен въпрос за ЕС, една силна пазарна ниша. Със земята от около 7000 дка освен да генерира биомаса /около 2500 т./, институтът има възможност да произвежда едно голямо количество биохрани. Оттук се роди идеята да се създаде възможността за обучение на кадри с висше образование като специалността „Общо агрономия”.
- Нека да се върнем към времето, когато бе лансирана тази идея за първи път и по-скоро, какво се случи оттогава досега като развитие? Преминаването на института в „Образцов чифлик” и прилежащите към него земи е вероятно първата стъпка, която трябва да се направи…
- Вече споменах в началото на нашия разговор, че е взето решение в консорциума да се говори само и единствено от името на консорциума. Всяко едно нещо да се казва и на медиите, в съгласие на всички участници. Все пак, това, което мога да кажа сега /защото зная, че журналистическата Ви настоятелност в този случай няма как да бъде пренебрегната/, в поредицата от заседания, проектната идея се разви и се извървяха сериозни стъпки. Предстоя сериозни предпроектни проучвания- тези, които работят в консорциума, от мечтатели да се превърнат в реални участници. Стъпките са стартирани, върви се по този път. И държавата, и Общината, като участници, ще направят необходимото и земята, и сградния фонд, да придобият статута, необходим за реализиране на проекта.
- Казахте, че комуникацията с консорциума ще се извършва след съгласуване и одобрение на всички участници, на практика е нужно обаче едно лице за комуникация…
- Приемете условно, че това лице съм аз. Окончателното оформяне на идеята най-вероятно ще стане до началото на есента. Когато стартират същинските предпроектни проучавания ще бъде обявено пред всички… Искам да отчетете обстоятелството, че тук става въпрос за иновации. Тази предпазливост не е продиктувана от особена ревност, която изпитваме. Тя е продиктувана от сериозни въпроси, които касаят научните изследвания, информацията от гледна точка на патенти и прочее.
- А финансирането на този проект, откъде се очакват средства?
- Това също е въпрос, който сериозно се проучва. Пътищата са различни, но казах, че искам да съм коректен към другите партньори и да не говоря по този въпрос.
- Какво ще спечелят Русе и гражданите на областта от този проект?
- Първо- иновативни технологии. Ще покаже на трансграничния еврорегион, че съществуват възможности за изграждане на такъв тип селища. Ще се очертаят и възможности за по-широки фирми на туризъм, ще възроди района на „Образцов чифлик”, харесан още от Мидхат паша.
- Със сигурност знаете какво искате да правите и това желание е достойно за подкрепа. Но то не направи ли така, че ангажиментите ви като управляващи за развитие на Крайбрежието отстъпват на този проект… може и да съм малко пристрастен към темата „Русе и Дунава”?
- Няма да скрия, /както винаги си изключително провокативен/ , че едно от обсъжданите места за изграждане на селището бяха по поречието на Дунава.
Но потенциала и възможностите, които има в „Образцов чифлик” да бъдат генерирани биомаси, които по най-лесния начин да бъдат транспортирани до инсталациите за добив на биогаз, е най-голям. Защото идеята е да произвеждаме биогаз и по термичен, и по химичен способ.
Когато Русия изпитва най-голямата нужда от естествен каучук за производството на гуми на артилерийските системи, както и на автомобилите, се създава най-мощната хидролизна индустрия- от целулозата се произвежда захар и алкохол /етилов алкохол/. Именно производството на етилов алкохол ни интересува много като биогориво. Вече казах, че потенциала на института е 2000 тона, но прилежащия район до Червена вода може да произведе още 8000 тона. Така че изборът на това място е направен от тази гледна точка като най-подходяща локация от гледна точка на транспорт. Но не мисля, че този проект пречи на развитието на идеята за урбанизиране на Крайбрежната зона.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай