Една от двете приходни структури в България – Агенция „Митници“ – очаква драстичен спад на събираемостта през 2023 г. – както на годишна база, така и спрямо данните от актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за тази година. Според изнесените в парламента числа от директора на агенцията Павел Геренски, Агенцията очаква 1.5 млрд. лв. по-малко приходи на годишна база през 2023 г. – или около 12% спад – и със 725 млн. лв. по-малко спрямо данните в актуализираната средносрочна прогноза, изготвени преди два месеца и половина.
Така според Геренски тази година се очаква Митниците да съберат приходи от приблизително 11.9 млрд. лв. след рекордната 2022 г., в която бяха събрани 13.4 млрд. лв.
Изпълнението на приходите е сериозно предизвикателство предвид икономическата среда“, коментира Геренски.
По принцип актуализираната средносрочна бюджетна прогноза се изготвя като допълнение на проектобюджета. Директорът на агенцията обаче не успя да каже дали тази сума е под заложената при изготвянето на проектобюджета със свръхдефицит от 6.4%. В условия на липса на приет редовен бюджет и изготвен проект със свръхдефицит, невиждан в последните 25 години, ситуацията около бюджета се усложнява предвид изнесените от Геренски данни. В крайна сметка дискусията в бюджетната комисия завърши без окончателно да стане ясно дали агенцията вече очаква по-малко приходи от заложените в бюджета.
Геренски все пак даде заявка да внесе в парламента пълния вариант на доклада си, части от който разкри в Комисията. Той обаче ще бъде засекретен.
Това не се е случвало никога в историята на Митниците“, коментира бившият финансов министър от „Продължаваме промяната“ Асен Василев по повод свитите приходи на годишна база с 1.5 млрд. лв.
Не стана напълно ясно и на база каква цена на петрола е изготвена новата прогноза на Агенция „Митници“, изнесена в бюджетната комисия, но остана впечатлението, че тя е по-ниска от тази, заложена в макроикономическата прогноза на финансовото министерство от 82 долара за барел.
Прогнозата за 2023 г. е доста консервативна. Това, което коментираме, е най-лошата ни прогноза“, коментира Геренски и допълни, че има „някакви резерви, които биха могли да променят картината, но предпочитам да дам по-консервативна прогноза, отколкото да бъдете заблудени, както и правителството на страната“.
От думите на Геренски стана ясно, че ситуацията със събираемостта на приходите от агенцията се е усложнила от април насам.
В рамките на месец и половина има сериозна промяна по отношение приходната част на бюджета, ангажимент на Агенция „Митници“, коментира Геренски.
Той каза, че за изминалите два месеца и половина Агенцията си е ревизирала прогнозата и вече очаква 70 млн. лв. под записаното в актуализираната пролетна средносрочна прогноза от мита. С 641 млн. лв. под записаното в актуализираната прогноза от ДДС при внос.
Очаква се по-добро изпълнение само при акцизите и то минимално – заради вдигането на акцизите при цигарите. То обаче е под очакваното заради презапасяване с цигари със стар акциз.
Фактор за по-ниските приходи от ДДС при внос са повлияни най-силно от една компания – рафинерията в Бургас „Лукойл Нефтохим“ заради спад в обема на внесения нефт, както и по-ниската цена на петрола на международните пазари. И по-конкретно в стойностен обем – потреблението на суров петрол в България се е свило с 43% за първите четири месеца на годината спрямо съпоставимия период на предходната.
От думите на директора стана ясно, че се очаква голям внос от Казахстан, който може да повиши приходите, защото този сорт петрол ще бъде по-скъп от сега внасяния.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай