Събота, 28 Декември 2024

Проф. Христо Белоев: ИЗС „Образцов чифлик” преминава към РУ до началото на есента

Проф. Христо Белоев: ИЗС „Образцов чифлик” преминава към РУ до началото на есента
Публикация   08 Юли, 2012   /     Интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     676

Русенският университет ще готви агрономи и ще развива биоземеделие, предвижда съвместен проект

 

 

 

Една нова идея, която Русенският университет в лицето на ректора проф. Христо Белоев предстои да бъде по-широко обсъждана и реализирана. Става въпрос за преминаването на научния институт с прилежащия му сграден фонд и 7000 декара обработваеми земи към университета..

 

- Идеята трудно може да бъде наречена нова.. Преди 7 години, още като декан на Аграрно- индустриалния факултет инициирах една идея, която беше подкрепена от няколко университетски преподаватели- ИЗС „Образцов чифлик да мине към структурата на университета. Тази идея реално се практуваше още тогава в много водещи университети в структурата си имат такива звена- научни институти, които са в част от специалностите, по които се обучават в тях студенти. Тогава разчитахме, а сега е същото- да се създадат предпоставки за разкриване във ВУЗ-а на нова агрономическа специалност. Заедно със съществуващата „Аграрно инженерство” целта е да се използва потенциала на ИЗС „Образцов чифлик” и най-вече- опитните полета.

- А защо имаше затишие цели 7 години на тази идея?

-  Тази идея винаги е била лансирана. При тогавашния председател на Селскостопанската академия Светла Бъчварова идеята не успя да се развие и реализира, вероятно и не искаха да се реализира. Намериха се причини това да бъде отказано, въпреки че нееднократно депозирахме писма, в които изразявахме и развивахме нашите намерения. Дори в местните медии това беше тиражирано преди 6-7 години..

- Става въпрос- защо точно сега?

- Надяваме се този път нещата да срещан разбиране и да се случат. Потърсихме подкрепа и на местното общинско и областно ръководства, на народните представители и преди месец сме депозирали доклад пред председателя на Селскостопанската академия. Той е изготвен от областния управител, от мен като ректор и от директора на ИЗС. Изразено е желанието на всички страни института за премине в структурата на университета. Държа да кажа, че това не означава в никакъв случай омаловажаване на досегашната дейност на института- а напротив…

- Ще разполага с някаква автономност може би?

- Не някаква, а пълна автономност като самостоятелно звено с възможност за развитие на кадрите. Държа да кажа, че в този период от 6-7 години част от специалистите в Института заминаха на други места, а броят кадрите от  академичния състав силно намаля- други се пенсионираха. В момента в института работят само двама доценти.

- Какви са ползите от едно подобно преминаване на института към университета?

- Първо- ще успеем да стабилизираме академичния състав. Това ще даде предпоставки за развитие на една агрономическа специалност, която за региона и за Северна България е от особено значение. ИСЗ разполага с много добра материална база, която, преминавайки към университета, ще се осъвремени. Това може да стане само за няколко години, използвайки проекти, европейско финансиране, за което имаме и конкретни виждания.

   По този начин ще се помогне и на института, и на университета.

- На какъв етап от реализацията на този проект са нещата?

- Преминаването на института към университета тангира и с още една идея на областния управител- създаване на селище с високовъглеродни емисии, като и института, и университетът са част от този проект. Дори и да не успее, университетът ще развие няколко научни направления. Създаване на нови сортове, селекция и производство на посадъчен материал ще продължи да се развива, а ново ще бъде алтернативни енергийни източници, екологично и биоземеделие, алтернативен транспорт. Предвиждаме създаването на една лицензирана лаборатория за оценяване на хранителни продукти, което ще се развие заедно с Агенцията по храните.  

С преминаването на института към университета ще се промени и визията му- не само на сградите, а и ще се изпълни с живот- с научна дейност и с работа.

 Освен това, ние не поставяме условия за субсидията, която институтът получава в рамките на 330 000 лева /по-скоро като че ли не получава/. Издръжката ще идва от реализиране на продукция на прилежащите обработваеми площи от 7000 дка, които ще поставим на по-високо ниво. Освен за семезнание и семепроизводство, част от тези земи ще бъдат използвани за екоземеделие. Това ще подобри и доходите, а това ще доведе само за 2-3 години друга визия и друго значение на института…

- Нека се върнем отново към времето за осъществяване на този проект?

- Към момента има депозирано писмо от трите страни до председателят на Селскостопанска академия. Изборът на нов председател на Селскостопанската академия тази седмица в никакъв случай не спира процеса. Писмо е депозирано миналата седмица и до министъра на земеделието и храните като принципал. Имаме вече разговори и с него.

- До началото на есента ще имаме ли становище за тази идея?

- Надявам се отговорът да е по-скоро да има решение. В неформален разговор заедно с областния управител и кмета на Русе министър Найденов изрази отношение, което ни подкрпепя.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha