Петък, 22 Ноември 2024

След Полша, Унгария и Словакия и България забранява вноса на зърно и храни от Украйна

 След Полша, Унгария и Словакия и България забранява вноса на зърно и храни от Украйна
Публикация   19 Апр, 2023   /     akcent.bg   /     432

Забраната важи за над 20 стоки от Украйна

   Служебното правителство е взело решение за временна забрана на вноса на храни от Украйна. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев преди началото на днешното заседание на кабинета. По-късно служебният земеделски министър Явор Гечев уточни, че забраната влиза в сила от 24 април и ще бъде в сила до 30 юни.

   "България остава солидарна с Украйна, но фалитите на българските селскостопански производители с нищо няма да допринесат за нейната кауза", настоя Донев.

   По думите на служебния премиер основната причина за предприемането на този ход е, че през последната година значителни обеми храни от Украйна са останали в страната и "разстроиха основни производствено-търговски вериги", което според него е противно на замисъла за т.нар. коридори на солидарността, създадени от Европейската комисия за преместване на износа по суша в помощ на нападнатата от Русия страна.

     "Ако тази тенденция се запази и дори се усили, което е напълно реално след въведените аналогични забрани от други държави, е възможно да се стигне до крайно тежки последици за българския бизнес. Като правителство, което работи и решава проблемите на българските граждани, ние не можем да допуснем това да се случи", приведе още един аргумент служебният премиер в подкрепа на решението на правителството.

  "Принудени сме да приемем тази национална мярка, тъй като отговорните европейски органи все още обмислят адекватен отговор на променените обстоятелства, до които доведоха коридорите на солидарността. Разчитаме, че Брюксел ще чуе и разбере позициите на държавите членки България, Полша, Унгария и Словакия и ще преосмисли позицията си. Нека не забравяме, че принципът на солидарност е еднакво приложим към всяка държава, която страда или търпи някакъв вид загуби", отбеляза още Гълъб Донев.

   От своя страна Гечев подчерта, че България има земеделска продукция за няколко милиарда, за която ако правителството не вземело допълнителни мерки, трудно щяла да се реализира и щяло да има много сериозни загуби.

    Забраната важи за над 20 стоки от Украйна

  Забраната се отнася до над 20 стоки. Сред тях са: мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки; сорго; елда; нишестета, инулин, пшеничен глутен; соя; ленено семе; рапица; вино; винен оцет; етилов алкохол.

      Според икономиста Георги Ангелов вносът от Украйна е едва 0,3% от българското производство на зърно и не може да подбие цената му. По думите му цените се нормализират и това се виждало на световните борси. Въпросът според него е защо българските зърнопроизводители са повярвали на руската пропаганда, че цените ще скачат и държаха реколтата си в очакване да продават скъпо.

    Голяма част от евросубсидиите в българското земеделие се получава от зърнопроизводителите и това го изкривява, посочи Ангелов. Помощите трябва да бъдат насочени и към зеленчукопроизводителите и животновъдите.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha