Какъв очаквате да е ефектът от емисията върху икономиката на страната, инвестиционните нагласи и цената на финансиране на частния сектор?
Тази емисия, освен че помага за погасяване на част от предишния дълг, има и два по-дългосрочни положителни резултата. Единият е, че се дава добър праг и за банкови и корпоративни облигации. Банките в момента имат добра ликвидност и едва ли излизането на пазара на дълг за тях стои на дневен ред. Но български компании биха могли да наберат нужния им ресурс навън. Знаем за две-три такива големи компании, които много внимателно следяха как ще се развие процесът на пласиране на еврооблигациите, защото и те имат интерес при успех също да излязат на пазара, включително и държавни предприятия от сектора на енергетиката.
А и успешната емисия се забелязва от пазарите. Това според мен ще ни даде допълнителна възможност за увеличаване на кредитния рейтинг следващата година. По-конкретно S&P през 2008 г. е намалила кредитния рейтинг на България с една стъпка, позовавайки се на големия дефицит по текущата сметка на платежния баланс. И макар че има доста добри положителни доклади, все още те не са решили да ни повишат рейтинга. В същото време през юли 2011 г. Moody s увеличи рейтинга на страната ни. Успехът на емисията според мен средносрочно ще ни помогне да се вдигне рейтингът. Което пък автоматично сваля цената на финансиране на всички български банки. Така че вторият индиректен ефект ще е за цялата банкова система.
А и все пак осигурихме финансова стабилност на държавата до началото на следващата година. Тук основната тема беше кога да се направи емисията. Ако човек е по-консервативен, иска да се подсигури много по-рано. Още от края на 2010 г. реално започнаха да се чуват коментари да излезем на външния пазар. От друга страна обаче, така щяхме да седим върху едни пари, на които плащаме лихва, без да се използват. А това е лоша финансова политика.
Затова беше цялото това изчакване да не излезем на пазара. Официалната дата на издаване на емисията ще е 9 юли 2012 г. Така че спестихме над 100 млн. лв., докато чакахме да стигнем период от шест месеца преди датата на падежиране на дълга през 2013 г. Ако бяхме оставили за есента, тогава щяхме да сме твърде близко до падежа и премията щеше да е по-висока, защото пазарите щяха да знаят, че на нас ни трябват пари.
Какви ще са плащанията за лихви по тази емисия?
Те ще са на шест месеца. Едно от недомислените неща на предишната емисия е, че тя има само едно годишно плащане и то е през януари. Така всяка година в началото плащаме милиони за лихви. Сега в проспекта сме разписали, че плащанията ще са на два пъти – юли и януари. Лихвата е 4.25% върху 950 млн. евро. Лесно може да се сметне за два равни падежа.
Иначе по наши изчисления подходящият избор на емисия точно преди падежа на книжата през 2013 г. спестява годишни лихвени плащания в размер на 79 млн. лв. Защото миналия април например обстановката беше сравнително добра за излизане на пазарите. Тогава мислехме дали е добре или не да пуснем емисията, но аз предпочетох да изчакаме от гледна точка на това да спестим лихвени плащания. А от разликата между лихвата на падежиращата през януари 2013 г. емисия и тази сега също се пести. Не че щяхме да стигнем до 7.5%. България е друга в момента в сравнение с преди 10-11 години. Но разликата във всеки процентен пункт е около 10-15 млн. лв. годишно.
Можехме реално да вземем и много повече от тези 950 млн. евро, но не ни трябват.
Защо решихте емисията да е 5-годишна? Така тя ще трябва да се плати само две години след падежа през 2015 г. на доларовата емисия.
Защото имаме основания да смятаме, че в скоро време ще ни се вдигне рейтингът. А след като ни се вдигне рейтингът, това допълнително ще свали цената. С тази цена ние се доближихме много до тази, която получи Литва при сравними еврооблигации. Купонът по облигациите на Литва беше 4.21%, а нашият е 4.25%. Литва обаче има много по-висок рейтинг от нашия.
По нива на финансиране ние вече сме над всички останали, които са в нашата категория. Затова смятам, че в скоро време ще имаме предпоставки за вдигане на рейтинга. А тогава вече ще можем да си намалим лихвите, на които ще се търси финансиране за падежиращата през 2015 г. емисия, т.е. един вид помагаме на следващото правителство. А и държава, която върви добре финансово, би трябвало да има по-къси падежи.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай