КНСБ подозира, че има картел не само при търговските вериги, а и в други сектори. Това каза в ефира на „Здравей, България” президентът на Конфедерацията Пламен Димитров.
„Поискахме от 1 януари КЗК да започне проверки. Те се самосезираха преди две седмици. Смятам, че има картел. Цялата производствена верига трябва да бъде осветена. Спекулата не е само при търговските вериги, има и на други места. Подозирам, че в други сектори, които не са непременно търговия на дребно, има картелни образувания, като производството и търговията с петролни продукти, например”, уточни Димитров.
КНСБ настоява за минимална заплата от 850 лв. и 10% увеличение на заплатите в бюджетния сектор от 1 юли.
От синдиката изчисляват, че натрупаната инфлация за последните 2 години е над 28%. Затова искат още в Бюджет 2023 да бъдат заделени 248 млн. лв. за компенсиране на инфлацията в министерствата.
Освен това от профсъюза изчисляват, че са необходими 524 млн. лв. за поддържане на средната заплата на педагозите на заложените в Колективния трудов договор 125% от средното за страната възнаграждение.
"Нашите искания към бюджет 2023 година са с тези уточнения - от 1 април компенсация на недокомпенсираната инфлация на всички, които плаща правителството. От 1 януари съответните средства, за да могат педагозите да получават 125% от средната за страната и да я поддържат до края на годината по механизмите, които са договорени в Колективния трудов договор и обещани от почти всички политически партии на учителите и 1 юли - 10% компенсиране на прогнозната инфлация до края на годината - общо трябват от 1,3 млрд. лв.", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„Към момента фискалният резерв е над 16 млрд. лв. Имаме яснота как може да върнем бюджета в 3% дефицит, без това да води до нарастване на разходите. Пари в държавата има и трябва да посегнем към тях”, поясни президентът на КНСБ.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай