„Добре е да си напомним, че цените на поливната вода спъва развитието на поливното земеделие. Това спъва отглеждането на култури, което изисква напояване на по-големи площи. Въпреки тези проблеми на липсата на модернизация на държавната инфраструктура, каквато е и напоителната мрежа, земеделците успяват да превъзмогнат този сериозен проблем.“
Това коментира в ефира на Euronews Bulgaria Таня Дъбнишка – изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Асоциацията на земеделските производители в България.
Уважаваме куража на министър Гечев да защити пред Министерския съвет държавната позиция, както и пред Европейската общност, че земеделците в България искат изравнени субсидии за Европейския съюз.
„Пореден програмен период, вече 3-ти се предлагат механизми за постепенно сближаване на нивата на субсидиите, но е крайно недостатъчно. Сега през периода до 2024-та година отново няма да се случи напълно. Уважаваме това, което министър Явор Гечев прави. В Източна Европа сме най-потърпевши от войната в Украйна и заради това, че по този начин с различните субсидии проблемите се задълбочават“, коментира още Дъбнишка.
Тя добави, че Шведското председателство на ЕС е отворило темата за по-високи субсидии за всички. „Има резон, надяваме се всички да оценят проблемите, които имаме в момента“, добави тя.
„Имаме реалистични прогнози, че през април и май излиза продукция, която не се отглежда в оранжерии и цените на плодовете и зеленчуците ще са по-разумни“, отбеляза Дъбнишка.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай