Във ВМА вече има програма за обучение за бъдещи лекари и медицински сестри за оказване на помощ по въздух. Реаниматорите ще са първите, които ще преминат обучение как се оказва първа помощ по въздуха. Това съобщи началникът на ВМА и главен лекар на въоръжените сили ген. Венцислав Мутафчийски пред bTV.
. Персоналният подбор не е само наша грижа. Имаме задачата да ги оценим дали са годни за летене, уточни ген. Мутафчийски.
Медицинската евакуация не е съвсем като в линейка - пространствата са много по-малки. Има предизвикателства по време на летенето. Предстои построяване на макет в нашия ситуационен център - на товарния отсек на хеликоптера, в реален размер, каза началникът на ВМА.
Той разказа че от 112 сигналът ще отива към диспечерски център, който преценя дали тази ситуация изисква медицинска евакуация и да се активират екипите, които трябва да имат готовност между 3-4 минути вече да са във въздуха.
В момента министърът на здравеопазването прави много интензивна совалка из страната - оглежда болниците които могат да приемат такива пострадали пациенти които са транспортирани, каза ген. Мутафчийски. Сроковете са съкратени и всички работят много интензивно
Хеликоптерите разполагат с големи възможности, както в една противошокова зала за поддържане на жизнените функции.
Системата е замислена с 6 хеликоптера в цяла България, когато бъде изградена напълно, времето за реагиране ще е до 30 минути във всяка област да действа, разказа ген. Мутафчийски.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай