Европейската схема за минимална работна заплата

Европейската схема за минимална работна заплата
Публикация   14:55     23 Фев, 2023 /     akcent.bg   /     317

Дискусия относно Директивата за адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз.

   Въпросът за определянето на минимална работна заплата е една от най-анализираните и обсъждани теми в икономиката. През последните години и в контекста на икономическата и социална криза, породена от избухването на Covid-19, идеята за създаване на европейска минимална работна заплата става все по-привлекателна като полезен инструмент за осигуряване на справедливо заплащане и социално включване.

   Политиката на заплащане в ЕС е смесица от различни национални традиции и правни рамки. В резултат на това нивата на минималната работна заплата се различават значително и оставят много работници незащитени. През юли 2022 г. минималната работна заплата е била едва 363 евро на месец в България, но се е простирала до 2313 евро на месец в Люксембург. Въпреки че определянето на минималните заплати е от компетентността на държавите - членки на ЕС, Европейският съюз има подкрепяща и допълваща роля.

   Действайки в отговор на нарастващото искане на гражданите, Европейската комисия представи предложение, базирано на Европейския стълб на социалните права, провъзгласен през ноември 2017 г. Европейските институции постигнаха споразумение по текста на директивата през юни 2022 г. То беше одобрено с голямо мнозинство от членовете на Европейския парламент (505 гласа "за", 92 гласа "против" и 44 гласа "въздържал се") на 14 септември 2022 г. и беше прието от Съвета на 4 октомври 2022 г.

   Съгласно новите правила определянето на минималната работна заплата остава национална компетентност, но сега държавите членки ще трябва да гарантират, че техните национални минимални заплати позволяват на работниците да водят достоен живот, като се вземат предвид разходите за живот и по-широките нива на заплащане. Колективното трудово договаряне следва да бъде засилено и в страните, където то обхваща по-малко от 80% от работниците. Държавите - членки на ЕС, са длъжни да прилагат правото на обезщетение за работниците, техните представители и членовете на синдикатите в случай на нарушаване на правилата.

   Държавите членки разполагат с 2 години - до 15 ноември 2024 г. - за да осигурят съответствие на националните мерки с новите правила.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha