Според доклад на Credit Market Analysis (CMA) България е на 20-то място по риск от фалит с 16% кумулативна вероятност за фалит в 5-годишен период. На първо място е Гърция с 58.8% вероятност за фалит, на последно – Норвегия с едва 2.1% риск от фалит.
Какво ме притеснява? Вероятността за фалит се изчислява на база на CDS – което е нещо като застраховка срещу фалит на страната. Обаче, не е ясно доколко има търговия с подобни инструменти за повечето страни.
За Исландия, например, средно има само една котировка на ден (при 1700 котировки дневно за Испания). Как данните за Исландия и Испания са сравними, при положение, че има 1700 пъти разлика в броя на котировките, т.е. вероятно има и огромна разлика в ликвидността и търговията. Това е все едно да приемем, че цената на акциите на Apple носи същата информационна стойност като цената на акциите на някоя българска компания, която се търгува веднъж на 3 месеца на борсата.
За България има 288 котировки средно на ден (не е ясно колко са "купува" и колко "продава"). Обаче, няма данни за реално сключени сделки. Аз се съмнявам, че има особен интерес от купуване на застраховка за фалит срещу България (който се страхува от това въобще не инвестира в България). Ако няма дълбок пазар, не научаваме нищо от него. Това е все едно чичо Пешо на село да котира продажна цена на картофите от 100 лв. на кг. Ако никой не купи от тези картофи, тази цена не ни показва нищо, освен че чичо Пешо има нереалистична представа за пазара.
Единственото, което научаваме от котировките на CDS, е мнението на котиращите банки за България. И понеже тези банки много-много нямат вземане-даване с България, тяхното мнение едва ли е много реалистично (всъщност, много често е нереалистично – пропускат се важни рискове, а се акцентира върху несъществуващи такива). С други думи, най-вероятно не сме на 20-то място по риск от фалит (може да сме много по-надолу, а има известен риск да сме по-нагоре).
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай