Близо 60 млн. лева ще тръгнат съвсем скоро към домакинствата, които искат да изградят слънчеви панели за собствени нужди или да си закупят соларни бойлери. Вчера, 23 януари, приключи общественото обсъждане на поръчката и средствата по Плана за възстановяване трябва да започнат да се изплащат от началото на следващия месец.
Общият размер на безвъзмездното финансиране е 59.8 млн. лева – 49.8 млн. лева от програмата NextGenerationEU на Европейския съюз и 9.9 млн. лева национално финансиране. Целта на отпуснатите пари е да се увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на домакинствата. В мярката ще могат да се включат над 10 хил. жилища, а от политическата сцена вече се чу, че при голям интерес към програмата може да бъдат насочени още европейски пари.
Средства ще се отпускат за закупуване на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване (соларни бойлери) и фотоволтаични системи до 10 kWp, включително системи за съхранение на електрическа енергия.
Поставянето на соларни панели на покрива няма да се финансира на 100% по програмата, а само до 70% от стойността на системата, до 15 хил. лв. Кандидатът обаче трябва вече да е платил инсталацията, след което да кандидатства за връщане на вложената сума. Условието е произведената енергия да се използва само за собствени нужди и да не се продава. Крайният клиент трябва да подаде уведомление до оператора на мрежата, към която е присъединен обектът. В 14-дневен срок от получаването му операторът предоставя допълнително споразумение към договора с клиента. Допълнителното споразумение се сключва преди издаване на разрешение за строеж на енергийния обект, като в този случай становище за присъединяване не се издава.
За закупуването на соларни бойлери одобрените допустими разходи са до 100% от стойността на инсталацията, но не повече от 1 960 лв.
Основните критерии са жилището да е основно за кандидата и той да е собственик. Друго условие е да е физическо лице, български гражданин, гражданин на друга държава членка на Европейския съюз или гражданин на трета държава със статут на постоянно пребиваващ в България, обитаващ собствено еднофамилно жилище или собствено жилище в многофамилна сграда. Процедурата ще е по-лесно изпълнима за еднофамилните къщи или тези с няколко семейства, тъй като при блоковете и кооперациите за поставянето на соларни панели ще е необходимо съгласието на 51% от съседите, като кандидатът трябва представи документ, че те са съгласни.
Сред основните условия е жилището вече да се отоплява от друг неефективен източник на енергия, като печка, котел, камина, на дърва, въглища и др.
Друг детайл в процедурата е, че в жилището трябва да се е потребявало електрическа енергия минимум 6 месеца преди да са поставени соларните панели.
Кандидатът трябва да има издадено разрешение за строеж за изграждането на слънчева инсталация за битово горещо водоснабдяване или за фотоволтаична системи до 10 kWp. Да представи оферта за доставка и монтаж на инсталацията или системата или документи на доставената и монтирана инсталация или система. Да е заплатил дължимите към момента на кандидатстването местни данъци и такси за недвижимия имот, в който ще се монтира инсталацията или системата.
По процедурата документи и оценка на предложенията ще се подават изцяло електронно чрез Информационната система за Механизма за възстановяване и устойчивост.
Крайният получател следва да поддържа инвестицията (слънчевата система за БГВ или фотоволтаичната системи до 10 kWp, включително системата за съхранение на електрическа енергия) най-малко три години след изпълнение на проекта. Посоченото изискване ще бъде проверявано на място, като ще се следи дали системата или бойлерът са доставени, инсталирани и въведени в експлоатация; отговарят на техническите изисквания, произвеждат енергия за собствени нужди и дали съхранената енергия също се използва само за собствени нужди.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай