Вторник, 30 Април 2024

Поскъпването на храните в България е двойно спрямо повечето страни от Евросъюза

Поскъпването на храните в България е двойно спрямо повечето страни от Евросъюза
Публикация   07:54     28 Ян, 2023 /     akcent.bg   /     263

   Поскъпването на храните в България е двойно по-голямо в сравнение с други страни от Европейския съюз като например Италия и Франция, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Цените на храните в България са нараснали с 27% през 2022 г., във Франция с 13,1%, а в Италия с 13,3%. Средно за страните от ЕС повишението на цените на храните е с 18,2% за година и също е значително по-малко отколкото у нас.

   Данните на Евростат показват, че тенденцията за по-бързо покачване на цените на храните у нас спрямо повечето държави - членки на ЕС, започва от август 2021 г., много преди войната в Украйна. Бившият министър на финансите Асен Василев често казваше, че има внос на инфлация и това е причината за високата инфлация в България. Данните на Евростат показват, че това не е вярно. Вече година и половина повишението на цените на храните в България е много по-високо от средното за страните от ЕС. Ако инфлацията у нас беше от внос, промените в цените щяха да бъдат близки до средните за ЕС.

   Рекордът за поскъпване у нас се държи от яйцата. За година цените им са нараснали с близо 65%, показват данните на Евростат. При положение, че средно за страните от ЕС поскъпването на яйцата е с около 30%, в Италия е с 22%, а във Франция със 17,2%. Поскъпването на яйцата през миналата година у нас се дължи основно на ограничения внос. В предходни години имаше възможност за голям внос на евтини яйца от Полша. През миналата година обаче, е нараснал износът на яйца за Украйна, а заради птичи грип в редица страни от ЕС е намаляло производството на яйца. В резултат и българските яйца поскъпват. Но поскъпват много повече отколкото в повечето страни от ЕС.

   Подобно е положението и при сиренето. У нас за година то е поскъпнало с 38,4%, показват данните на Евростат. При положение, че средно за страните от ЕС повишението на цените на сиренето е с 26,9%. У нас млякото е поскъпнало с 38,9%, а цените на сиренето са нараснали почти със същия процент. Но в повечето страни от ЕС ситуацията не е такава. Млякото средно за държавите от ЕС е поскъпнало с 31,1%, а повишението на цените на сиренето е по-малко. Това показва, че в повечето страни от ЕС производителите на сирене се опитват да не вдигат цените с толкова, с колкото е поскъпнало млякото. Защото много от разходите на предприятията не са нараснали с 30-40%, като например разходите за заплати, за вода, за данъци и т. н. В България обаче ситуацията не е такава. И сиренето е поскъпнало колкото е ръстът на цената на млякото, въпреки че увеличението на заплатите е със значително по-малък процент.

   Подобна е ситуацията и при киселото мляко. В България то е поскъпнало с 32,6%, при ръст средно за страните от ЕС с 23,6%.

   Месото у нас също е поскъпнало значително повече спрямо средното увеличение за страните от ЕС. В България цените на месото са нараснали с 27,5% през миналата година, а средно за ЕС поскъпването е само със 17%. Поскъпването на месото у нас е по-малко отколкото на яйцата, млякото и сиренето, защото има голям внос на месо. Конкуренцията на вносното месо не позволява по-голямо поскъпване. Конкретно при свинското повишението на цените у нас е с 29,1% за година, при 18,4% средно за страните от ЕС.

   В България зеленчуците са поскъпнали с 21,5% за година, а в страните от ЕС повишението на цените им е средно с 15%, показват данните на Евростат.

   Доходите в България са най-ниските в ЕС, но въпреки това повишението на цените на основните храни у нас е значително по-голямо отколкото средното поскъпване в ЕС. Това води до обедняване на хората в страната. В резултат хората ограничават покупките на храни и оборотите от продажба на хранителни стоки намаляват, показват данните на НСИ.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha