Бизнесът е единствената глобална институция, която се възприема като компетентна и етична, показват резултатите от 23-то поред годишно проучване Edelman Trust Barometer 2023 г. Той води пред правителствата с 53 пункта по компетентност и с 30 пункта по етика. Специално оценката за етика бележи скок с 20 пункта през последните три години, като най-съществен принос за тази динамика има отношението към служителите по време на пандемията и при завръщането на работа, както и решителните действия на повече от 1000 бизнеси за изтегляне от Русия след нахлуването й в Украйна.
Бизнесът (62%) остава и институцията с най-голямо доверие в света, сочат още резултатите от проучването, проведено онлайн в периода 1-28 ноември сред 32 000 респондента на 28 пазара
„Приемането на бизнеса като етичен води до по-високи отвсякога очаквания главните изпълнителни директори да имат водеща роля в дискусиите по социални проблеми", казва Ричард Еделман, главен изпълнителен директор на Еделман. "В съотношение средно шест към едно респондентите биха искали по-голямо социално включване на бизнеса по теми като климатичната промяна, икономическото неравенство и преквалификацията на служителите. Бизнесът обаче трябва да подхожда внимателно. Половината (52%) от анкетираните не са убедени, че той може да избегне политизиране, когато се ангажира със спорни социални проблеми.“, допълва той.
Сериозен глобалн спад в новото проучване бележи икономическият оптимизъм - от 50% на 40%. В половината от страните, включени в проучването, увереността на респондентите, че семействата им ще живеят по-добре през следващите пет години спада с двуцифрен процент. Задълбочаването на тези опасения се случва едновременно с разширяване на класовото разделение в обществото.
В момента, в три четвърти от изследваните страни има двуцифрена разлика в доверието към институциите между хората с високи доходи и тези с ниски доходи. Доверието на респондентите с високи доходи се е увеличило средно от 50% на 62% от 2012 г. насам, докато при хората с ниски доходи повишението е значително по-малко - от 43% на 48%.
Задълбочава се и поляризацията в обществото. В около една четвърт от държавите тя е толкова силна, че според анкетираните различията няма да могат да бъдат преодолени. Близо две трети от анкетираните наблюдават безпрецедентна липса на вежливост и взаимно уважение в обществото.
“Живеем в период на огромна системна промяна в силно поляризиран свят с разделителни сили, които засилват икономическата несправедливост, казва Дейв Самсън, глобален заместник-председател на Еделман по корпоративните въпроси. Ако това бъде пренебрегнато, ще се стигне до нарастваща поляризация, забавяне на икономическия растеж, задълбочаване на дискриминацията и присъщата на подобни процеси неспособност за решаване на проблеми. Главните изпълнителни директори и компаниите, които те ръководят, трябва да играят централна роля в справянето с тези проблеми и в подпомагането на възстановяването на икономическия оптимизъм.“
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай