Събота, 21 Декември 2024

Най-старата винарна е била в Армения

     Най-старата винарна е била в Армения
Публикация   12 Ян, 2011   /     Дневник   /     636

Най-древното съоръжение за производство на вино е от преди 6100 години


  Археолози обявиха, че са открили на територията на Южна Армения най-древното съоръжение да производство на вино - от преди 6100 години. Находката на арменско-американско-ирландския екип е на същото място, където миналата година бе открита най-старата запазена обувка (от преди около 5500 години).

В статия за Journal of Archaeological Scienceте описват едно сложно устроено общество, в което на гробище в пещера хората са отпивали от вино, направено на самото място чрез стъпкване на гроздовете с крака. Площадката на обекта Арени-1 е малка - около 1 м в диаметър, защото се е използвала за ритуални цели, което означава, че за битови нужди древното население би трябвало да е имало доста по-големи съоръжения.

Въглеродно датиране на останките от гроздови чепки, семки и ципи от зърна и биоанализът на останките от течността по предметите определят, че те са от 40 века преди Христа, т.е. с 1000 години по-стари от досега известните "примитивни винарни". Понеже в пещерата е топло, почти сигурно гроздовият сок е ферментирал в сухо червено вино в район, където днес има стара традиция в производството на вино от сортовете мерло и каберне совиньон.

Пещерният комплекс е открит през 1997 г. и съдържа невероятно съхранени артефакти благодарение на това, че те са затиснати под пласт овчи тор и запечатани от тънка плоча от варовик. Последната находка потвърждава теориите, че вино се е произвеждало още преди 7400 години, както сочат празни съдове от близкия до Арени-1 археологически обект Хаджи Фируз в Северозападен Иран.

Според Щефан Ещрайхер от САЩ откритието в Армения показва още колко важно е било виното за древните хора, след като те са изградили цяло съоръжение, за да го използват само веднъж в годината, когато се бере гроздето.
ДНК анализ е потвърдил, че гроздето не е диво, а някои учени от екипа искат да пробват да засеят част от откритите семки. Пещерният некропол, изглежда, е бил охраняван и е бил предназначен за знатни членове на общността, което пък предполага сложна социална и производствена структура.

Праистория на виното

преди 9000 – най-старата ферментирала напитка, оризово вино с мед и плодове (Северен Китай)
преди 7400 – най-ранни доказателства за вино от грозде (Хаджи Фируз тепе, Иран)
преди 6500 – най-ранни доказателства за производство на вино в Европа (Гърция)
преди 5100 – за пръв път вино е използвано за лечебни цели (Египет)
преди 3300 - първо доказателство за бяло вино (Египет)
преди 3000 – най-старото запазено вино в света (Китай)
преди 2200 - първото азиатско вино от грозде (Китай)
преди 1686 – най-старата оцеляла бутилка с вино (от древен Рим, открита в Германия в 1867 г.)



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още