Български и чуждестранни агенти влязоха в офисите в София на криптобанката Nexo по разследване на мащабна схема за финансови престъпления, което се провежда в световен мащаб. Акцията започна в сутрешните часове, но едва по обед от прокуратурата направиха официално изявление.
Говорителят на главния прокурор Сийка Милева съобщи, че вървят разследвания за действия на организирана престъпна група, пране на пари, данъчни престъпления, извършване на банкова дейност без лиценз и компютърни измами.
Прокурори, следователи от Националното следствие и служители на ДАНС съвместно с чуждестранни агенти са започнали претърсвания на българските офиси на компанията, търгуваща с криптовалути в целия свят.
Проверяват се общо 15 адреса, а над 300 души от различни служби работят по случая, уточни говорителят на главния прокурор. Разследването на дейността на крипто компанията в България е започнало преди няколко месеца, след като чужди служби са засекли подозрителни транзакции, за които се съобщава, че целят заобикаляне на санкциите, наложени от Европейския съюз, Великобритания и САЩ срещу руски банки, както и фирми и граждани на Руската федерация.
Официално от прокуратурата
Сийка Милева посочи, че за последните 5 година през платформата е минал оборот от 94 млрд. долара. Тя допълни, че сред клиентите на платформата е лице, което финансира терористични актове. "Клиент, който е ползвал платформата Nexo, е официално обявен за лице, което е финансирало терористични актове", обясни тя.
От прокуратурата посочиха още, че през Nexo са минали над 3.6 млн. транзакции, някои от които "с рискови играчи на борсата". Криптобанката действала чрез множество регистрирани търговски дружества.
Шефът на киберотдела в Националната следствена служба обясни, че групата е действала в много държави. Повече информация ще бъде дадена утре, когато данните от операцията ще бъдат обобщени. За момента от прокуратурата само уточняват, че става дума за "сериозна схема".
От офиса на Nexo все още няма официално изявление, но в серия от публикации в "Туитър" от компанията отбелязват, че винаги са си сътрудничели с контролните органи и регулатори, като изразяват надежда, че в следващите седмици ще съобщят "вълнуващи новини".
B нaчaлoтo нa дeĸeмвpи минaлaтa гoдинa oт eĸипa нa Nехо съобщиха, че ca ĸyпили гoлямa бизнec cгpaдa, в ĸoятo иcĸaт дa cъбepaт нa eднo мяcтo бългapcĸи тoп cпeциaлиcти, нaбpoявaщи нaд 650 дyши.
Бизнесът на основаната през 2017 година компания е свързан с набиране криптоактиви на влог, върху които плаща лихви и отпускане на кредити срещу обезпечение.
Предистория в развитие
По информация на БНТ управители на компанията са Георги Шулев – представляващ Nexo, син на бившия вицепремиер Лидия Шулева, Антони Тренчев – съосновател и директор на няколко Nexo дружества, бивш депутат от Реформаторски блок, Коста Кънчев – директор на Nexo Bank; Калин Методиев – съосновател и финансов директор на Nexo; Сокол Янков – представляващ Nexо.
От компанията, която Сокол Янков управлява в момента заявиха за БНТ, че Янков е напуснал Nexo през 2019 година и оттогава няма общо с разследваната група дружества. От офиса на Георги Шулев посочват пак пред БНТ, че той е участвал в основаването на Nexo през 2018 година. Година по-късно обаче е напуснал групата дружества Nexo и води дела срещу съучредителите във Великобритания. Според източници на БНТ Георги Шулев в момента е на разпит, като е призован в качеството на свидетел.
Бившият депутат от Реформаторския блок Антони Тренчев и съдружникът му в дружеството за търговия с криптовалута Nexo Коста Кънчев са в Дубай още през есента на миналата година, съобщава Националната телевизия. Това е станало след обвинения в измама в особено големи размери, предявени срещу Nexo от прокурорите на осем американски щата.
Щатът Ню Йорк през миналата година заведе дело срещу криптобанката Nexo. Обвинението беше за незаконни операции и измами на инвеститори. Регулаторните органи в Калифорния, Кентъки, Ню Йорк, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт обявиха, че дават на съд криптобанката Nexo заради десетки хиляди случаи на измами на обща стойност поне 800 млн. долара.
Подозренията са, че българите, стоящи зад голямата компания, са действали по схемата на Ружа Игнатова и ръководената от нея пирамида OneCoin. Българката, известна като "кралицата на криптовалутите", е в топ 10 на най-издирваните лица от ФБР. По следите ѝ са още Европол и Интерпол.
От Nexo твърдят, че управляват дигитални активи за 12 милиарда долара. През последните месеци ФБР разследва дейността на българската криптобанка заради данни за прикривана дупка в размер на над 4 милиарда долара от инвеститорите, заради незаконна финансова дейност – отпускане на кредити в замяна на обезпечение, както и заради сигнали за злоупотреби с ценните книжа и стоките на своите клиенти.
От съобщението на DFPI става известно, че от Nexo са предлагали годишни лихвени проценти до 36% върху депозирани крипто активи на инвеститорите, които са значително по-високи от ставките за краткосрочни ценни книжа с инвестиционен клас с фиксиран доход или банкови спестовни сметки.
Оперативната дейност на фирмата е била осъществявана от българската столица, а вложители са били приканвани да инвестират в биткойни и други видове криптовалути, с обещания за висока доходност.Сaмo пpeз 2022 гoдинa eĸипът нa Nехо в Бългapия ce е paзшиpил нaд тpи пъти, ĸaтo плaнoвeтe нa ĸoмпaниятa са били тoй дa пpoдължи дa pacтe и пpeз 2023-a.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай