Времената са трудни и несигурността ще тормози целия европейски бизнес поне до края на годината. Икономиката на ЕС тази година ще има почти незабележим ръст от 0.1% и само спешни реформи могат да предотвратят загубата на нови 775 000 работни места. Това твърди юнският доклад Economic Outlook на Businesseurope, обединение на 41 работодателски организации от 35 европейски държави. Нашият представител е Българската стопанска камара.
Докладът разкрива, че българските фирми изпитват и специфични проблеми. Оказва се, че докато повечето компании в ЕС се оплакват от все по-трудния достъп до кредити, у нас повече тежат бюрокрацията и нежеланието на държавата да направи електронните услуги повсеместни, а не изключение.
Редовният доклад е придружен от Барометър на реформите, с който Businesseurope отчита кои области правителствата са обявили за приоритетни и какви са мерките и на тази основа дава препоръки за действие. Барометърът ясно показва, че българските предприемачи са недоволни от антикризисните мерки на кабинета - повечето останали на хартия, и от напредъка в области, афиширани от самите управляващи като ключови. Такъв е случаят с електронното управление, за което много се говори, но малко се прави.
България изостава и с "качването" на обществените поръчки в интернет - преминаване към онлайн процедури. Отбелязва се още, че кабинетът си прави оглушки за едно отдавнашно предложение на бизнеса - за единен регистър на административните услуги, който да се изгради и поддържа не от държавата, а от частни изпълнители.
Businesseurope препоръчва в България най-сетне да започне да се прилага задължителната оценка на въздействието, когато се внася проект на закон. Сега масово законите се пишат и приемат, без да е ясно колко време и пари ще струва прилагането им на бизнеса, как ще повлияят на пазара и конкуренцията, на бюджетните приходи и разходи.
Организацията подчертава, че е крайно време България да въведе принципа "парите следват ученика", да престане да дели училищата на държавни и частни и парите, отпускани от бюджета за всички образователни степени - от предучилищната детска градина до гимназията, да зависят от броя на учениците в съответното учебно заведение, а не от това чия собственост е.
Друга ясна препоръка е, че субсидиите от бюджета по т.нар. държавна поръчка за висши училища и колежи трябва да зависят от един-единствен критерий - какви са нуждите на страната от професии и специалисти в близко бъдеще.
ТЕНДЕНЦИИ
За разлика от общото усещане на бизнеса в Европа българските фирми не очакват по-нататъшно затягане на условията за кредитиране - може би, защото те и сега са много стегнати, а и българските банки много бързо преминаха от режим на кредитна еуфория към максимална предпазливост при отпускането на заеми. Не се очаква обаче и разхлабване на строгия режим при кредитиране.
Интересното е, че нашите предприемачи смятат, че инвестиции ще се правят не в разширяване или заместване на производството, а в иновации и рационализации. Бизнесът у нас очаква в близките 6 месеца подобрение на оборотите и печалбите в сферата на услугите, а в промишлеността - без промяна.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай