От началото на годината влязоха в сила промени в Кодекса на труда и Наредба № 5 / 29. 12 .2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ , свързани с регистрирането на трудови договори. Непознаването на новостите създава трудности на фирмите и гражданите при техните посещения в офиса на НАП в Русе и често коства излишни нерви и време и за тях, и за приходните служители. За да се избегнат неудобствата, клиентите трябва да са подготвени, че уведомленията вече се приемат само при няколко условия.
Преди всичко данни за сключени трудови договори се обработват само ако са подадени в срок до 3 дни след датата на сключване на трудовия договор. След този срок, това се извършва само въз основа на влязло в сила предписание от ИА «Главна инспекция по труда».
Когато се подават данни, с които се отстраняват несъответствия при предходно подадена информация за сключени трудови договори и ако това се прави след изтичане на 3-дневния срок от сключването им, задължително в офиса на НАП трябва да се предостави «Справка за приети и отхвърлени уведомления по реда на чл.62, ал.4 от КТ». С нея се удостоверява, че първоначалната информация е подадена в срок до 3 дни след датата на сключване на трудовия договор, и че новите данни също се подават в 3- дневния срок по чл.4, ал.2 от Наредба № 5.
От 1 януари данни за договорено допълнително споразумение или прекратяване на трудов договор се приемат в НАП само при подадено преди това уведомление за сключен трудов договор. При подаване на уведомление за прекратяване на трудов договор трябва да има съвпадение в данните за „основание” и „дата на сключване” на трудовия договор с уведомлението за сключване на същия.
Данни с код „корекция” или „заличаване” се приемат само при подадени преди това данни, които могат да се коригират или заличат.
Ако подаваните документи не отговарят на горните условия те няма да се приемат от НАП.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай