От 6-7 хиляди до 16 хиляди лева чисто (след облагане с данъци) месечно възнаграждение – така варират заплатите на висшите мениджъри в България, показва анализ на Българската Екзекютив Сърч Асоциация (БЕСА) към 2022 г. Организацията, която следи тенденциите на пазара на труда от гледна точка на лидерските позиции, отбелязва, че информацията не е представителна, но е достатъчна, за да потвърди основни изводи и тенденции през последните две години.
Без изненада – най-високи са заплатите ръководителите в сферата на технологичните разработки и финансовия сектор. Начело са мениджърите на центрове за IT, аутсорсинг и споделени услуги, включително в областта на финансите.
Месечните заплати на лидерите на тези компании често надминават нива от 16 000 лева на месец, след данъци.“
Следващият в класацията е сегментът на търговските фирми, в който управители и главни изпълнителни директори средно получават около 14 000 лева чисто на месец. На трето място по възнаграждения са заводските директори и мениджъри, като тук ножицата е доста широка и доходът може да варира от 6-7 хиляди до 14 хиляди месечно.
От БЕСА подчертават интересна тенденция. Ролята на директор/мениджър на завод е една от най-търсените през последната година, като според тях промяната се дължи на макроикономическата среда и геополитическата ситуация. „Те доведоха да редица бизнес решения в посока преместване/разширяване на производства, скъсяване на веригите на доставка и заместване на чужди ръководители с локални експерти. Интересно в търсенето на тези роли е, че често те са новосъздадени за организацията.“
Сериозен скок на средното месечно възнаграждение се наблюдава при финансовите роли, където заплатите достигат и понякога надвишават 10 800 лева чисто на месец. Според анализа тези позиции се затвърждават като стратегически важни за бизнеса, като особено показателно за значението им е фактът, че
заплащането надскочи нивото на традиционно по-високите заплати на IT директори“.
Отчетлив ръст през последната година се забелязва и при възнагражденията на Търговските директори, които често изпреварват тези на HR директорите. При тези роли заплащането се изравнява в интервал около 10 хиляди лева нето. Необходимо е да се отбележи, че при Търговските роли ключов елемент е бонусната част, обвързана с продажбите.
Маркетинг ролите, подобно на Финансовите, също се започват да тежат все повече, като фокусът пада върху по-стратегически умения, като, дигитализация. В ожесточено търсене на експерти, които да комуникират с нова аудитория – по нови канали и с нови послания – бизнесът с готовност плаща възнаграждения около 9 200 лева чисто на месец. Ножицата тук е по-тясна, отбелязват от БЕСА.
Заплатите в сегмента Верига на доставки варират значително, но средните стойности остават сравнително ниски, на нива от около 7 500 лв. чиста месечна сума.
Освен възнагражденията, ключов е бонусът за резултати. За повечето функциите около 20-25%, за лидерските роли 30-35%.
Своето значение запазват участие в собственост, пенсионно- или живото-застраховане и други придобивки с по-дългосрочен характер. Но все по-често, дори на тези нива, са дискусиите относно гъвкавост на работното време, продължителност на почивката и семейна грижа“, се посочва в анализа.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай