Събота, 23 Ноември 2024

Управителят на БНБ: Ограничете бюджетния дефицит до 3%

Управителят на БНБ: Ограничете бюджетния дефицит до 3%
Публикация   01 Дек, 2022   /     akcent.bg   /     291

Разхлабване на фискалната политика може да ни върне в отдавна забравеното време на високи дефицити, растящ дълг и ликвидни затруднения за бюджета, посочи Димитър Радев

   Управителят на БНБ Димитър Радев призова за ограничаване на бюджетния дефицит до 3%. Това стана на годишната среща "Банките и бизнесът", съобщи БНР. Гуверньорът на централната банка обърна внимание, че лихвите ще продължат да се покачват, а затягането на паричната политика трябва да върви заедно с ограничаването на бюджетните разходи. „Трайното и прогресиращо разхлабване на фискалната политика може да ни върне в отдавна забравеното време на високи дефицити, растящ дълг и ликвидни затруднения за бюджета“, коментира Димитър Радев.

    Под знака на политиката

   По думите му България се намира в период на фрагментация и несигурност както по отношение на политическата, така и на макроикономическата рамка. „В такава среда е изключително важно да се постигне в най-голяма степен стабилизиране на фискалните и икономическите условия, като фокусът пада върху предстоящите бюджетни решения“, каза той.

   Според него подобна среда предполага подходящо калибриране на фискалната политика и потвърди, че перспективите пред паричната политика са ясни – увеличаване на лихвите и постепенно изоставяне на неконвенционалните мерки, прилагани през последните години. „Действията на централните банки ще ограничат търсенето, което ще сведе инфлацията до здравословни нива", смята Радев. „Това има своята цена – забавяне на икономическата активност, като логиката е, че продължаваща висока инфлация би имала много по- продължителен негативен ефект, отколкото временно забавяне на икономическата активност“, коментира той.

   Управителят на БНБ обясни, че по-високите разходи при пандемията, които доведоха до по-големи дефицити, бяха замислени като целеви и временни, но се трансформираха във всеобхватни и постоянни.

   Радев посочи, че един от рисковете е в резултат на тях да има трайно и прогресиращо разхлабване на фискалната политика, което може да върне страната ни във времената на висока дългова политика.

  Според него „лекарството е постигане на първични излишъци“ в бъдеще – рязане на постоянни разходи или увеличаване на данъците и напомни, че от опита си в миналото хората в България знаят, че е болезнен процес.

   Димитър Радев предупреди, че е твърде вероятно да станем свидетели на лека рецесия в световен и европейски мащаб, което ще се отрази и в България.

            Пътят към еврозоната

   Управителят на централната банка е убеден, че целенасочените усилия за влизане в еврозоната в целевата дата – януари 2024 г., ще помогнат на страната ни да се справи по-добре с икономическите трудности. „Пътят към еврозоната има потенциал да се превърне в катализатор на процеси, които да консолидират както политическата, така и макроикономическата рамка“, смята Радев.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още