Русия санкционира 15 компании от България

Русия санкционира 15 компании от България
Публикация   08 Ноемв, 2022   /     akcent.bg   /     437

   Русия наложи контрасанкции във военнотехническото сътрудничество на общо 15 български компании и почти 60 други. Това сочи сайтът на руското правителство.

   Най-големите санкционирани са "Арсенал", ВМЗ, "Дунарит", ТЕРЕМ и "Емко", засегнати са още 10 други.

   В съобщението на сайта се обяснява, че компаниите са от "неприятелските държави", които санкционираха Русия заради войната в Украйна. Този списък (в който е и България) бе изготвен през пролетта.

   България е втората по брой санкционирани компании: повече от нея (21) са само влезлите в "черния списък" от Германия

   Има още 12 полски, 6 словашки и 5 литовски и други от Великобритания, Черна гора, САЩ, Канада и Естония. Именно с български компании ("Арсенал" и ВМЗ) започва и списъкът.

Собственик на една от компаниите: Нямам обяснение на тези действия

"От доста години нямаме търговски отношения с Русия - нито доставки, нито покупки, нито продажби, нямам обяснение за тези санкции", заяви собственикът на оръжейния холдинг "ЕМКО" и завод "Дунарит" Емилиян Гебрев пред "Дневник". Според него вероятно става дума за реципрочни действия от страна на Русия. "Най-добре е да питате външния министър, или на отбраната, или премиера. Но се съмнявам някой министър да може да ви обясни проблема", допълни Гебрев.

Какво означават санкциите

Пълният списък не се зареждаше от сайта на руското правителство към момента на публикуване на тази статия, но можеше да се изтегли като линк и е достъпен като прикачен файл долу.

Той включва следните имена на български фирми с изписването им на латиница и кирилица (руска):

  • Arsenal JSCo / Арсенал Джей Эс Ко
  • VMZ EAD / ВМЗ ЕАД
  • Beta Corp AD / Бета Корп Эй Ди
  • Arcus Со / Аркус Ко
  • Dunarit AD / Дунарит Эй Ди
  • Terem EAD / Терем ЕАД
  • Balkanrous Trading / Балканроус Трейдинг
  • Balkan Hunter / Балкан Хантер.
  • EL kart / ЕЛ карт.
  • EIM Trade / ЕИМ Трейд
  • UMT / УМТ
  • Sage Consultants / Сейдж Консалтантс.
  • Hartford international Group LTD / Хартфорд интернешинел Груп
  • ЛТД
  • Metalika-AB EOOD / Металика-АБ ЕООД
  • Еmсо / Емко

С публикуваното решение - което допълва вече съществуващ списък с контрасанкции от 11 май - се забраняват сделките във военнотехническото сътрудничество (приемат се т. нар. специални икономически мерки). Федералният регулатор в областта обаче може да предоставя разрешения за "отделни операции" с изброените организации и дъщерни компании.

На постановлението е написано, че е от 5 ноември, а влиза в сила в деня на публикуването (т.е. 8 ноември).

   Още през юли Русия прекрати действието на свидетелствата на авиоремонтните заводи "Тереме- Летец" и "Авиомакс". Като причина бе посочена информация, че страни от НАТО продължават да доставя въоръжение и техника на Украйна и планират ремонта им в Източна Европа.


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha