Бюджетният излишък към края на деветмесечието е 1.05 млрд. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. За един месец положителното салдо се е свило с 646 млн. лв., което се дължи на разходите през месеца, които изпреварват постъпленията. Информацията от ведомството на служебния министър Росица Велкова показва, че през изминалия месец приходите са нараснали с около 5.7 млрд. лв. за сметка на направени разходи за малко над 6.3 млрд. лв.Излишъкът обаче остава внушителен три месеца преди края на годината и е индикация за огромни харчове в последните месеци за годината, каквато е и традицията в България през последното десетилетие. Припомняме, че според актуализирания бюджет за тази година се очаква дефицит от 6.2 млрд. лв., т.е. текущият положителен баланс е временен.
Иначе към края на деветмесечието приходите в хазната докосват 45 млрд. лв., което е ръст от близо една пета спрямо същия период на миналата година. Той е провокиран главно от инфлацията, която не спира да расте и да увеличава данъчните постъпления, както и от вноските от държавните енергийни предприятия и главно АЕЦ "Козлодуй", които се пренасочват за енергийни компенсации.
Такива вноски миналата година не са постъпвали“, подчертава министерството.
Разходите от началото на годината пък достигат 44 млрд. лв., което отново е годишен ръст с приблизително 20%.
Все пак увеличението в разходите леко превишава това при приходите, сочи статистиката за първите девет месеца от годината.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към края на септември възлиза на 1.2 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай