В началото на своя мандат заместник министър-председателят по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев предприе незабавни действия по подготовката и внасянето за разглеждане в Европейската комисия на Програма „Транспортна свързаност" 2021-2027. След последователно водена политика и положени усилия Програма „Транспортна свързаност" 2021-2027 беше одобрена днес от Европейската комисия. Това е първата голяма инфраструктурна програма за България, която е приета от Европейската комисия. Бюджетът на програмата е приблизително 1.61 милиарда евро. Средствата ще бъдат инвестирани в едни от най-големите пътни и железопътни проекти у нас, в закупуването на специализирано оборудване във водния транспорт, както и инвестиции за намаляване на вредните емисии от транспорта.
В жп сектора основен приоритет е завършването на жп линиите Елин Пелин – Костенец, Волуяк – Драгоман, както и модернизация на отсечките от София до сръбска и македонска граници. За тяхното реализиране ще се търси финансиране, както по Програма „Транспортна свързаност", така и по Механизма за свързана Европа.
В пътния сектор е заложено изграждането на АМ „Русе – Велико Търново" и на тунела под „Шипка", който ще осигури бърза връзка между Централна, Северна и Южна България. Завършването на АМ „Струма" е друг приоритет в оста за пътни проекти.
Програмата продължава политиката за подобряване на условията за корабоплаване в Черно море и по Дунав чрез инвестиции в пристанищата Варна, Русе и Лом, както и закупуването на още един драгажен кораб. Със средства по Програма „Транспортна свързаност" 2021-2027 ще бъде закупен и нов маркиращ кораб, който ще се използва за брегова и плаваща сигнализация по р. Дунав, с оглед повишаване на безопасността на корабоплаването.
Програма „Транспортна свързаност" 2021-2027 осигурява средства в размер на 92 милиона лева за зарядна инфраструктура за алтернативни горива по републиканската пътна мрежа и в пристанищата. Целта е да се насърчи поетапното изтегляне от употреба на високоемисионните автомобили и замяната им с електромобили.
В програмата е включено закупуването на специализиран кораб за търсене и спасяване, и за реакция при комбинирани инциденти в морските пространства на България (пожари, замърсявания и др.). Ще бъде изграден брегови център за общ контрол над корабоплаването по спазване на международните правила за предпазване от сблъскване на море, за задължителните докладвания към корабите, както и за предотвратяване на замърсяване.
Карта на пътните и железопътните проекти, финансирани по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 - 2020 г. и планирани за изпълнение през 2021 - 2027 г. може да видите на следната страница.
ПРОГРАМА "ТРАНСПОРТНА СВЪРЗАНОСТ" 2021-2027 Г.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай