„Предизвикателството пред нас за следващия програмен период е да впрегнем изградения капацитет, натрупания опит и умения в създаването на повече възможности за младите хора, за да им бъде осигурена адекватна и интересна за тях реализация, така че те да бъдат полезни на икономиката и обществото и посредством професионалната си дейност да допринасят за развитието на България и на ЕС”, това заяви д-р Милена Ангелова – главен секретар на Асоциация на индустриалния капитал в България по време на проведения днес обществен дебат на тема: „Повече възможности за младите хора – ролята на Европейския социален фонд в следващия програмен период (2014 г. – 2020 г.)”, на който присъства Коос Ришел – генерален директор на ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване“ на ЕК.
Др. Ангелова определи като основна задача създаването на единна система за прогнозиране на потребностите от човешки ресурси в страната, при ползване на наличните бази данни на НАП и НОИ, за да се подпомогне постигането на равновесие на пазара на труда. „На нейна основа трябва да се адаптират учебните програми, както и приемът по професионални направления и специалности, като държавата и социалните партньори заедно изработят мерки за стимулиране на младежите при избор на перспективни специалности, респективно за „отлив“ от модерни специалности, за които реализацията е ограничена. Специалностите, които бъдат определени като стратегически за развитието на икономиката и на определени сектори, както и онези, в които България има конкурентни предимства, или е определила като приоритетни, да получат статут на защитени.“, бе посочено в изказването.
Сериозно място бе отделено и на на борбата с ранното отпадане от училище, тъй като отпадналите ученици формират един особено устойчив контингент от „клиенти“ на системите за социална закрила – млади безработни, без образование, които се превръщат в трайно безработни и обезкуражени лица. Голяма част от тези младежи са и от малцинствени групи, с нарушени семейна и социална среда, които разчитат на системите за социална защита, както и на полулегални дейности за своята издръжка.
В заключения, др. Ангелова отбеляза, че за да бъде изпълнена успешно реализацията на младите хора, трябва да се облекчи административното бреме при работа със средства от европейските фондове и в частност - от ЕСФ, като се опростят формите за кандидатстване и за отчитане форми и се изработят и разпространят еднозначни тълкувания на нормативни уредби, особено по отношение на правилата за избор на подизпълнители, регламентите за държавна помощ, механизмите за отчитане и верифициране на разходи и др.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай