Богатите отново върнаха парите си в банките, показват данните на БНБ към юли. През второто тримесечие влоговете с над 1 милион лева в тях се увеличиха с 20 и така „големите сметки“ вече са 1042 броя. В тях, богатите спестители държат средно по 5,9 млн. лв. За сравнение, през миналото тримесечие милионерските депозити намаляха с 30. Причините за завърналия се интерес към депозитите е отмяната на таксите за тях, което започна от два месеца. А също и обявеното от ЕЦБ увеличаване на лихвите, което започна и у нас, първоначално от няколко по-малки банки.
Очакванията са увеличението на лихвите и намаляването на разходите по управлението на спестяванията да увеличи реалната доходност, която от половин година бе отрицателна, основно заради високата инфлация.
Най-бързо растат сметките, в които има между 100 и 200 хил. лв. – за година със 17,7% до 81 хил. броя, отчитат от централната банка. Доста по-бавни са темповете, с които се увеличават по-малките депозити- между 50 и 100 хил. лв. с 11%, и тези с между 500 и 1 млн. лв. с 9,7%.
Продължават да намаляват депозитните сметки със суми до 10 хил. лв. в тях, като през 2021 г. имаше спад при влоговете със суми от 2,5 хил. до 5 хил. лв. Обяснението е, че инфлацията принуждава хората с малки спестявания да ги използват за текущи нужди, вместо да губят доходност.
Така, въпреки увеличаването на милионерските сметки, общият им брой е намалял с 330 хил. до 8,8 млн. броя. В замяна на това обаче, общата сума на поверените за управление на банките пари расте – за тримесечие с 3,85 млрд. лв. до 67,6 млрд. лв.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай