Високата заплата не е гаранция, че банката ще ви отпусне заем, особено ипотечен. Професията, икономическият сектор и перспективите на работното място заемат не по-малко важно значение при оценката на кредитоспособността на кандидата, показва анализ на компанията за кредитно консултиране "Кредитланд".
"Размерът на заплатата невинаги е достатъчен. Добрият доход може да е добър сега, но в бъдеще да не е и това зависи от различни фактори. Банките имат своя преценка за "надежден клиент", казва кредитният консултант Цеца Бонева.
ПРОФЕСИЯТА ИМА ЗНАЧЕНИЕ
Има също и някои свободни професии, които се считат за надеждни и перпективни. Такива са медицински специалисти, адвокати, нотариуси, частни съдебни изпълнители, зъболекари, зъботехници, архитекти, проектанти, инженери, експерт-счетоводители, одитори.
В същото време банките се отнасят резервирано към кандидати, които работят в определени сектори. "По принцип финансовите институции следят отраслите и бизнесите, в които приходите намаляват, защото това обикновено води и до съкращения на заетите", посочва Бонева. В последните две години такива отрасли се оформят ресторантьорство, хотелиерство, пътнически транспорт. При тях има значително ниво на риск и банките прилагат допълнителни изисквания като условия за финансиране, а някои направо отказват да отпускат заеми на такива кандидати.
ВЪЗРАСТ И СЕМЕЙНО ПОЛОЖЕНИЕ
Има и други важни за банките критерии при оценка на кредотоспособността. Например кандидатът тряба да е на подходяща възраст - не трябва да е твърде млад, нито да наближава пенсионна възраст. По-младите кандидати се считат за по-рискови, а тези в предпенсионна възраст не може да сключат договори с дългосрочно погасяване на кредита.
Банките също така предпочитат семейните кандидати за ипотечни заеми, защото ги смятат за по-малко рискови от несемейните.
Финансовата култура също е от значение – колкото по-добре управлявате личните си финанси и това е видно, толкова по-малък носител на риск сте.
ОТСТЪПКИ
В следствие на анализ на икономическите сектори и определяне кои са с потенциал за развитие и устойчивост, банките определят целевите групи клиенти. Това са хора със сигурен и постоянен доход. На тези потенциални целеви групи от клиенти се предлагат и преференциални условия за кредитиране.
Когато професията има значение, отстъпката в лихвата може да бъде в диапазона 0,1 - 0,3% за ипотечен кредит. При потребителските заеми, където няма сигурно обезпечение и е много важно колко надежден е работодателят, има банки, които биха предложили дори отстъпка до 0,8 - 1%.
Според дохода, също е възможно клиентът да получи отстъпки и това е вече установена тенденция, посочват от "Кредитланд". По-съществени отстъпки банките са склонни да предложат при нетен месечен доход 2 000 лева и повече. Ако степенуваме отстъпките в лихвените нива при ипотечните кредити, средно за пазара те биха изглеждали така:
До 1 000 лв. нетен месечен доход – стандартни лихвени условия;
Над 1 000 – 1 500 лв. – отстъпката е около 0,10% - 0,20%;
Над 1 500 – 2 000 лв. – отстъпката е около 0,20% - 0,30%;
Над 2 000 лв. – отстъпката е около 0,30% - 0,40%;
Над 3 000 – 3 500 лв. – отстъпката е до около 0,40% - 0,50%, в някои случаи и повече;
Освен професията и дохода, позицията на работното място е не по-малко важна. Има значение дали заемате ръководна позиция или сте обикновен изпълнител, дали сте управител, назначен с договор за управление, или заемате средна мениджърска позиция. Поради това банките правят сегментиране и на тази база са и отстъпките, които предоставят в офертите си за ипотечен кредит. "Обикновено изискванията за висок нетен доход и професия или позиция вървят съвместно. Отстъпката, която може да се достигне е строго индивидуална, но може да бъде и над 0.50%", посочват от "Кредитланд".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай