- Производителят на акумулатори продаде бизнеса си с литиево-йонни батерии на Britishvolt.
- Оценката на германската компания е 36 млн. евро, като част от цената ще е кеш, а друга - в акции от компанията купувач.
- С приходите "Монбат" планира разрастване на пазарите в Африка и Близкия изток.
Пет години след като влезе в сектора на литиево-йонните батерии, придобивяйки малък германски производител. "Монбат" отново се фокусира върху основния си бизнес с оловно-киселинни акумулатори. Преди седмица компанията подписа споразумение, според което базираната в Нордхаузен EAS ще стане собственост на сравнително младата, но доста амбициозна Britishvolt. С продажбата, която става при оценка 36 млн. евро, "Монбат" ще си възвърне многократно направената инвестиция. И тъй като част от плащането ще е в акции на Britishvolt, българската компания ще запази индиректно присъствие и в литиевите технологии. Приходите ще помогнат за разширяването й на пазарите в Африка и Близкия изток, където вижда потенциал за растеж.
Накратко, договорът е за продажба на Monbat Holding GmbH, който притежава оперативната структура EAS Batteries и собственика на активите в Германия Monbat New Power. Освен кешово плащане "Монбат" ще получи и малък миноритарен дял в Britishvolt, като точното съотношение ще е ясно при финализиране на сделката. Това трябва да стане до три месеца и подлежи на одобрение от регулаторите.
Пет години по-рано
"Монбат" купи EAS в средата на 2017 г. Сделката тогава реално беше за активите на две компании - Gaia и EAS Germany (смесено дружество между Gaia и Enersys/Hawker), които впоследствие бяха слети под името EAS. Самата Gaia е създадена през 1996 г. за разработка на литиево-йонна технология, а ограничено производство започва през 2004 г.През годините Gaia преминава през няколко собственика. Първо е на частен холандски инвеститор, който на практика губи 150 млн. евро, тъй като фирмата не стига до комерсиализация. Впоследствие компанията е поета от Enersys, която има бизнес с конвенционални батерии и която 2-3 години по-късно решава, че литиево-йонната технология не е перспективна, и се оттегля. Фирмата е придобита от английски бизнесмен с пакистански произход, който също не успява да я развие и в крайна сметка EAS фалира.
Именно в този момент се появява "Монбат", която купува активите от ликвидатори. Атанас Бобоков, който заедно с брат си Пламен Бобоков контролира дружеството през регистрираната в Нидерландия Prista Oil Group (други по-големи акционери в публичната компания са инвестиционния фонд CEECAT Capital, ЕБВР и пенсионни фондове), не уточнява цената, но я определя като "толкова ниска, че граничеше с абсурда", а според отчета за 2018 г. "Монбат" е платила общо 3.4 млн. лв. за бизнеса. Срещу това получава компания с история, патенти и малка производствена база.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай