Четвъртък, 21 Ноември 2024

Кабинетът предложи нов вариант за преизчисление на пенсиите

Кабинетът предложи нов вариант за преизчисление на пенсиите
Публикация   31 Май, 2022   /     akcent.bg   /     568

Работи се по въпроса дали новите пенсионери ще получават 60 лв. като старите, каза социалният министър

   Нов вариант за преизчисление на пенсиите от 1 октомври предлага правителството. Вариантът бе включен в дневния ред на днешното заседание на националния съвет за тристранно сътрудничество. Той предвижда преизчисление на две стъпки, а прогнозите на НОИ са, че ще бъде благоприятен за около 718 000 възрастни. Юлското увеличение остава без промяна - 10% и включване на 60-те лв. ковид добавка в пенсията. Таванът на пенсиите се вдига от 1500 на 2000 лв. от 1 юли и на 3500 лв. от 1 октомври.

   На заседанието се чуха доста критики към идеите на кабинета за пенсиите, като и БСК, и КНСБ се обявиха срещу включването на ковид добавката в размера на пенсиите. КНСБ повдигна въпроса как ще се обясни на новите пенсионери защо за тях няма по 60 лв. Работим по въпроса, отвърна социалният министър Георги Гьоков.

   Наред с това, остават и съмненията за кого ще е високият таван на пенсиите, след като с реален максимален осигурителен принос те не би следвало да надхвърлят 1850 лв. КТ "Подкрепа" обяви също, че пенсия от 3400 лв. предполага огромен максимален осигурителен доход - 9700 лв. Няма такава зависимост, максималният осигурителен доход ще расте от 2023 г. по предвидима формула, отвърнаха от правителството.

   След заседанието вицепремиерът Асен Василев бе категоричен, че минималната заплата няма да се вдига от 1 юли.

  Критиките на социалните партньори по антикризисните мерки се съсретодочиха върху липсата на ясни цели и фокус кого реално подпомагат, на разчети за разходите и на ясни очаквания за резултатите.

              УВЕЛИЧЕНИЯТА

   Досега бе известно, че от 1 октомври ще се приложи модифицирано швейцарско правило, с което всички пенсии за трудова дейност ще се увеличат с процент, равен на по-голямото измежду нарастването на средния осигурителен доход за страната или средногодишната инфлация, като връщането назад е до 2008 г. Сега обаче към това се добавя още една стъпка на преизчисление. Ето предложеният днес на социалните партньори вариант:

   От 1 юли пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на 2021 г., ще бъдат осъвременени с 10%, а в действителния им размер ще се включи ковид добавката от 60 лв. Така минималната пенсия ще стане 467 лв. от 1 юли. Таванът на пенсиите се вдига от 1500 на 2000 лв. от 1 юли, а от 1 октомври става 3400 лв.

   От 1 октомври всички пенсии за трудова дейност ще бъдат преизчислени на база средния осигурителен доход за страната за 12-те месеца преди пенсионирането им, като ще се вземе предвид и доходът към датата на отпускането на пенсията, при запазване на достигнатата продължителност на осигурителния стаж и при процент за година стаж, какъвто е бил според законодателството, валидно към момента на отпускането им. За пенсиите, отпуснати до 31 декември 2007 г. включително, ще се приеме средният осигурителен доход, ползван на 1 януари 2008 г. - 398,17 лв.

   Така изчислен, новият размер на пенсията ще бъде увеличен, като за всяка година, следваща годината, през която пенсията е отпусната, се прилага процент, равен на по-голямата стойност измежду стойността на нарастването на средния осигурителен доход за страната и инфлацията за предходната година. Така за пенсиите, отпуснати до 2008 г. включително, се прилага увеличението, отнасящо се за всяка година от периода 2009-2022 г., за пенсиите, отпуснати през 2009 г. – за периода 2010-2022 г., за пенсиите, отпуснати през 2010 г. – за периода 2011-2022 г. и т.н.

         КОМЕНТАРИ

   Според Българската стопанска камара включването на ковид добавката към размера на пенсията "санира политическия "гаф" да се смесват пенсионно-осигурителни плащания и ковид добавки". Няма абсолютно никаква логика, почиваща на принципите на социалното осигуряване, освен политически дивидент, добавките да бъдат включвани в размера на пенсията, доколкото не са определени на база на осигурителен принос, посочват от камарата.

   И БСК се тревожи от намаляването на разликата между минималната пенсия и останалите, което противопоставя пенсионери с различен принос. Оттам искат разчети дали се постига справедливост с различните мерки на увеличение, "или може през следващата година да очакваме нови методи за осъвременяване". Генерират се огромни разходи за бюджета, без да е ясен ефектът, както и възможността на бюджета да осигурява финансиране в дългосрочен план, изтъкват от организацията. Оттам са разочаровани, че социалните партньори са напълно изолирани от процеса на анализ и мерки в областта на пенсионното осигуряване. "Работи се на парче, реактивно и без дългосрочна визия. Решенията са политически и не почиват на принципите на социалното осигуряване", посочват от БСК.

   КТ "Подкрепа" признава, че актуализацията на пенсиите е неизбежна, но се притеснява от ефекта върху зависимостта на НОИ от държавния бюджет. Затова смята, че растящите разходи трябва да бъдат съпроводени с увеличение на осигурителната тежест с няколко стъпки - увеличение на минималните осигурителни доходи и "значително" увеличение на максималния осигурителен доход. Според синдиката, в момента той изкривява системата. "Напомняме, че при въвеждането на таван на осигуровките идеята е той да бъде равен на 10 месечни минимални работни заплати", посочват оттам. "Подкрепа" иска и да се въведат реални мерки за контрол, откриване и разследване на случаите на укриване на осигуровки – "масово явление в България, което препятства адекватното увеличение на пенсиите".

   КНСБ също като БСК се обяви срещу вкарването на ковид добавката в размера на пенсията, тъй като те нямат нищо общо с осигурителен доход, стаж и пр. белези на приноса към осигурителната система. "Считаме, че те не следва да се вкарват в основния размер на пенсията, още повече, че от 1 октомври се предвижда допълнително надграждане на този размер, което още повече ще замърси размера на пенсиите", обяви Ася Гонева. КНСБ смята, че добавките трябва да се изплащат както сега, докато продължават кризисните процеси. Трябва да се реши и какво правим с новите пенсионери след 1 юли, защото някой ще трябва да им обясни защо в размера на техните пенсии няма 60 лв., коментира Гонева.

   Гонева се присъедини и към резервите на КТ "Подкрепа" за тавана на пенсиите, като каза, че искат внимателно да се огледат нещата, за да не се стигне дотам да има конюнктурни пенсии с много висок размер, без той да се дължи на съответния осигурителен принос.

   Максималният осигурителен доход ще се вдига предсказуемо, от бюджет 2023 той ще се изчислява по формула и няма да има въпроси за него, коментираха вицепремиерът Асен Василев и социалният министър Георги Гьоков по повод споделени в тристранката сметки, че щом ще имаме пенсия от 3400 лв., то максималният осигурителен доход трябва да стане 9700 лв.

Работи се по въпроса дали новите пенсионери щеи имат добавка от 60 лв. или не, каза Гьоков в отговор на забележките на Ася Гонева. Той обаче отказа да каже нещо конкретно с мотива, че не иска да създава напразни очаквания за възрастните. Ще видите окончателното решение, след като излезе от Народното събрание, каза министърът.

Вицепремиерът Василев категорично заяви и че няма вариант минималната заплата да се увеличи за втори път тази година.

    ЗА КОГО Е ОКТОМВРИЙСКОТО УВЕЛИЧЕНИЕ

Изчисленията на НОИ показват, че този вариант на преизчисление ще се отрази благоприятно на пенсиите на 717 700 пенсионери, като средният размер на пенсията през октомври ще достигне 709 лв. (ръст от 51,50 лв. или 7,9% спрямо юли 2022 г.).

    РЕЗУЛТАТИ

  В резултат на всички тези промени в структурата на пенсионната система ще настъпят някои значителни промени:

  Броят на получаващите минимална пенсия ще намалее от 1 023 300 души през юни на 918 600 души през юли и на 832 700 през октомври. Това от една страна е нормализация, тъй като сега всеки втори пенсионер получава една и съща определена от правителството сума, независимо от осигурителния си принос. Така например през октомври още 222 700 пенсионери ще получават действителен размер на пенсията, което е ръст от 22,5% спрямо юни 2022 г. Така делът на пенсиите за трудова дейност, изплащани в действителен размер, ще нарасне от 48% през юни до близо 60% през октомври 2022 г., което наистина е голямо постижение. От друга страна обаче това може да означава твърде голямо сближаване на минималната пенсия към средните, а това силно нарушава баланса и удовлетворението от системата, тъй като приравнява хора с пълен осигурителен принос на хора с непълен (държавата допълва до минимална пенсия тези суми, чийто действителен размер е по-нисък).

  Броят на пенсиите, чиито размери са ограничени на „тавана“, ще намалее от 33 200 пенсии през юни до 14 600 пенсии през юли и до 1000 пенсии през октомври. Така от една страна ще се възстанови справедливостта човек да получава пенсия, равна на осигурителния му принос без изкуствени ограничители, какъвто е таванът на пенсиите. От друга обаче вече започнаха съмненията кои са хората, които ще получат толкова високи пенсии и как са ги заслужили. Според сметки на президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, при осигуряване цял живот на максимален осигурителен доход, човек би следвало да получава 1850 лв. пенсия.

    ОЩЕТЕНИ

  Големите увеличения няма да зарадват получателите на няколко вида пенсии, които не са свързани с трудова дейност - социалната пенсия за старост и свързаните с нея инвалидни пенсии и някои добавки. Тази пенсия се увеличава от 1 юли от 170 на 215 лв., като от правителството изтъкват, че този ръст е съпоставим с ръста на минималната пенсия за трудов стаж. Тук обаче ще се почувства липсата на ковид добавката, с която сега тези хора получаваха 230 лв. Така тази категория възрастни, която е и в най-голям риск от бедност, на практика от 1 юли ще започнат да получават по-малко на фона на повсеместното поскъпване.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha