Вторник, 14 Май 2024

Над 80 % от годишните данъчни декларации са подадени онлайн

Над 80 % от годишните данъчни декларации са подадени онлайн
Публикация   15:19     26 Апр, 2022 /     akcent.bg   /     443

    Остава седмица за подаване на декларациите за облагане на доходите на физическите лица, получени през 2021 г. До този момент близо 540 000 души са декларирали доходите си пред НАП на стойност над 254 млн. лв. Повече от 80 % от декларациите са подадени по електронен път с персонален идентификационен код /ПИК/ или електронен подпис /КЕП/. 20 000 данъкоплатци са изпратили формулярите си по пощата, а 88 000 са ги подали в офис на приходната агенция, допълват от НАП.

   Годишна данъчна декларация подават лицата, получили доходи от хонорари през 2021 година, дори и ако данъкът им е удържан в пълен размер от платеца на дохода, както и гражданите, извършвали регулярни продажби на стоки в интернет с цел търговия и печалба. Земеделските стопани и лицата, които през миналата година са получили доходи от наем, доброволно осигуряване или застраховане, дивиденти и ликвидационни дялове от източник в чужбина, също трябва да попълнят формуляра.

   Срокът за деклариране и плащане на данъка по годишните данъчни декларации е  3 май.

   Едноличните търговци и земеделските стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, подават годишните си декларации за доходите до 30 юни 2022 г. В случай, че едноличен търговец или регистриран земеделски стопанин, който се облага като ЕТ, е получил и доходи, които не са свързани с тази му дейност, като например от наем, те се декларират в срок до 3 май.

   Най-лесният и бърз начин за подаване на декларацията и плащане на задълженията е през портала за електронни услуги на НАП, достъпни с ПИК или КЕП. Онлайн плащането е една от най-често използваните електронни услуги на НАП. От началото на годината до момента през нея без такси са платени над 85 млн. лв.

    Клиентите на офиса на НАП в Русе оценяват високо и удобствата за внасяне на дължимите данъци чрез ПОС терминалните устройства, които са на тяхно разположение на всяко работно място в салоните за обслужване. От началото на годината плащанията с банкова карта чрез тях са над 8 000 бр., а общата сума от всички надхвърля 6,5 млн. лв. Преводите директно са били отразени в данъчните и осигурителни профили на гражданите без те да заплащат никакви такси за това.

       Друга възможност за плащане на данъците е с платежни нареждания в офисите на всички банки, опериращи в страната, като гражданите трябва да имат предвид, че до 2 работни дни са необходими, за да бъде отразен превода в НАП и заради това не бива да се изчаква последния ден – 3 май, за разплащането. Може да се използва за лично плащане на данъците и електронното банкиране, като при него трябва задължително да се отбележат трите имена и ЕГН на задълженото лице, банковата сметка за приходите на централния бюджет и кода за вид плащане по ЗДДФЛ, който е 110000.

Внасянето на дължимите данъци може да се осъществи и с пощенски запис във всеки клон на „Български пощи“.

Образци на платежни нареждания са публикувани в сайта на агенцията - https://nra.bg/wps/portal/nra/documents/plashtane/8bc01274-b29c-4d81-9806-26df32810fe9 , където са и банковите сметки на всеки офис - https://nra.bg/wps/portal/nra/payment/bankovi-smetki-2

   Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да се получи на телефона на инфоцентъра на  приходната агенция: 0700 18 700, на цена, съобразно тарифата на съответния оператор и в сайта на НАП



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha