Петък, 22 Ноември 2024

СДС - Русе: Кой не желае да има басейн в Русе?

СДС - Русе: Кой не желае да има басейн в Русе?
Публикация   17 Апр, 2022   /     Текст и снимка: Румен НИКОЛАЕВ   /     944

Сините съветници преди сесията коментираха летището, Тарлата и местни наредби

  СДС - Русе категорично е за това Русе да има басейн за масов спорт. Летището явно няма как да остане общинско, председателят на Об. съвет не е търсил нашето становище да кани министър Събев да обяснява писмото си. Тарлата - почти няма участници от Русе в нея за разлика от други години. Коментари на Наредбите № 6 и № 18.

    СДС категорично е за това Русе да има басейн. Това заяви днес на предконференция общинсия лидер на СДС Станимир Станчев. По- обстойно на тяхната позиция се спря Елеонора Николова:

  Защо кметът Пенчо Милков не е започнал преди 2 години изграждането на плувен басейн на бул. "Липник", след като от 5 февруари 2020 г. е било възможно да започне изграждането му и в момента басейна да работи? Този въпрос ще зададе на предстоящата сесия във вторник Елеонора Николова. Има архитектурен план, проведена обществена поръчка, сключени договори за ток, газ и за пречиствателна система за водата. Теренът на "Липник" е 26 дка, докато в Парка е 16 дка.

   Проверихме и установихме, че проектът за басейн на "Липник" отговаря на условията за обществен басейн с дълбочини от 1,40 и 1,80 м., а за водна топка са необходими 1,80 и 2,20 м. Това означава, че общественият басейн не става са спортни състезания и събития, коментира Николова.

  Освен това, на бул. "Липник" има възможност да се направи и басейн за спортни мероприятия. Както и задължителната леглова база- хотел или общежитие- нещо, което в Парка няма да има.

  Цената на варианта на бул. "Липник" с един обществен басейн е към 2019 г. 8,5 млн. лева с ДДС, Плувният комплекс в Парка е обявено, че се струва 14 млн. лева, но вече се коментира цифрата 20 млн. лв., каза общинският лидер на СДС.

  От СДС се оплакаха, се от Община Русе не им се предоставя исканата информация и те ползват само публична от сайта на администрацията.

   Вече е станало ясно, че евентуалния заем ще бъде към Общината, а "Общински пазари"- съдлъжник. Елеонора Николова определи този проект като авантюра на кмета за сметка на гражданите.

   Станимир Станчев коментира, че в същото време са предвидени 750 000 лева за басейна в СУ "Васил Левски", което предполага да бъде построен. Но не е убеден, че регионалното министерство ще отпусне 17 млн. лева за асфалтиране на улици в града при друг заем от над 14 млн. лева.

   Колкото до летище Русе- СДС не намират за основателно искането за промяна в закона, за да може община Русе да поддържа това изключително скъпо съоръжение. Съветниците поддържат написаното в писмото от министър Събев, че Общината не си е свършила работата, за да получи прехвърлените и 2,6 млн. лева. Интересно би било да се знае колко потенциални инвеститора са идвали вече и са проявили интерес и защо досега  никой не го е взел да го оперира, коментира Станчев. Той изрази и несъгласие с подхода на председателя на Об. къвет Иво пазарджиев, който еднолично е поканил транспортния министър за разяснява ясни неща, без да има канкцията на Председателския съвет.

   Предвиденото обсъждане на проект за Градска железница в Пловдив ме накара да питам кмета защо при наличие на проект за такава от Мартен до Русе нищо не се говори и не се прави, каза Станчев. Едно от предимствата е, че ще бъде решен до голяма степен въпросът с тапата на Дунав мост и чистотата на въздуха. СДС подкрепя изцяло протестите на работещите в ДИЗ "Тегра" и живеещите в Мартен и в Сандрово. Организацията на движение в пределите на града са изцяло ангажимент на кмета на Русе, категоричен бе Станчев.

   От синята група ще бъде предложено и цените на общинските 48  жилища да бъдат намалени с 20 на сто, тъй като Община Русе няма да ги провада с ДДС, както и без прилежащи площи.

  Деян Недков пък коментира Наредба №6, която предвижда въвеждане на платен абонамент и в жилищните квартали, а в центъра да бъде премахнат. Според него обаче това няма скоро да се случи, тъй като трябва да има приета Синя зона, а такава в момента няма.

   Ако на първо четене сметките на ОП "Комунални дейности" са за хвалене, но не е ясно дали и как ще изглеждат с разходите за работниците от Тутракан, които ползват общински жилища, каза още Станчев. Не е ясно защо вече втора година има остатък от 600 хил. лева за 2020 г. и 800 000 л за 2021 г, които не се използват за асфалтиране или други дейности от други фирми?

  Тарлата бе друга тема, която коментираха общинските съведници от СДС. Сред участниците в нея русенските фирми са едва забележими. Под съмнение е грижата за здравето на посетителите предвид "шатрата- столова", подът на която е от палети и не гарантира инциденти, каза Станчев, след като е посетил мястото. Освен това наистина е необходимо да се реши къде да се провежда традиционната русенска Търла, за да не се противопоставят гражданите и на тази тема.

  Не е ясно и какви хора извън общинското предприятие се занимават с организацията на Тарлата, визирайки добилият популярност Ивайло Станчев, чийто бизнес с панаирите обикновено се свежда да произвежда панаири и фнансови проблеми, каза общинският лидер на СДС.

   Елеонора Николова допълни, че не разбира защо след като толкова години вече събитието се провежда от Съюза на хотелиерите и ресторантьорите, точно след две години прекъсване, вместо да им се помогне, хлябът и ядат хора от други области.

 

 

  

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още