Понеделник, 25 Ноември 2024

Ако държавите се изолират, интернет ще претърпи болезнена фрагментация

Ако държавите се изолират, интернет ще претърпи болезнена фрагментация
Публикация   30 Март, 2022   /     akcent.bg   /     509

   Не бива да се прекалява с опитите да се разпокъса интернет. Големият проблем ще настъпи именно при фрагментация на мрежата - ако всяка държава реши да се изолира и да ограничи достъпа на своите граждани до информационните ресурси и обратното. Но тук говорим за услугите, които се предлагат през интернет, а не за самата технология. Това каза Вени Марковски, съосновател на Интернет общество в България, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

   "Трябва да се прави разлика между онази част от интернет, който потребителите не виждат (това е общуването между компютрите) и тази, която виждаме на екраните - социална мрежа, приложение и т.н.".

   Технологичната част на интернет се управлява по различен начин и тя трябва да работи през цялото време, всяка секунда. Ако тя не работи, тогава хората не само няма да имат достъп до информация, но няма да могат и да си купят билети за влак, за градски транспорт и т.н. Ако това не работи, ще доведе до огромни проблеми за всяка една държава, която е свързана с интернет. Не бива да се пипа тази технологично-техническа част на интернет.

    "На този етап дори трагичната война в Европа показва, че не може да се изолира една държава от интернет, защото интернет, като технология, като възможност за общуване на компютри по целия свят, е толкова навлязъл в целия свят, че изолацията означава да се създадат много повече проблеми, отколкото съществуват в момента". 

Първото учение, което бе проведено през 2015-2016 година в Русия, за да покаже какво би се случило ако страната бъде изключена от световната мрежа (тоест, те предполагаха, че "някой" може да ги изключи), показа, че никой не може да изключи Русия (или друга държава) от интернет, обясни гостът. "Има правени няколко опита от други държави да се самоизключат от интернет и резултатите са това по никакъв начин не повлиява на процесите, случващи се в дадена държава".

   "В Русия интернетът е много развит. Той е навлязъл във всички сфери на икономиката, обществения живот, културата. Те имат нужда от достъп до интернет и много искат да имат. Вече е късно да се мисли за splinternet в смисъла на това една държава да се изолира от интернет". 

   Относно призивите на Украйна Русия да бъде изолирана и от информационната мрежа гостът каза, че работата на организациите, които се занимават с координацията на домейни и IP адреси, е да поддържат интернет да работи, а не да го ограничават. Това не е в техните прерогативи.

   "Отдавна е взето решение, още 2005 година, че всички въпроси, свързани с този сегмент от интернет, който се намира на територията на определена държава, са от прерогативите на тази държава. Това е част от суверенитета на съответната страна. Всяка държава решава по отделно какво да прави с интернет на своята територия". 

   Много българи са жертва на дезинформация и това поставя въпроса до каква степен хората трябва да имат достъп до информация, ако не могат да преценят какво е вярна и какво е невярна информация.

   При тоталитарните режими контролът на информацията дава предимства на управляващите, когато трябва да наложат едно или друго мнение. Но за щастие България е демократична държава и част от нещата, които правим в една експертна група към ЕК, е да се набляга на образованието с цел хората да се научат какво е информация, какво е дезинформация.  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha