За новите заеми
Николай Василев:
„Правителството на Кирил Петков, което дойде в средата на декември на власт, за 9 работни дни изхарчи нови 9 милиарда лева и до ден-днешен не знам за какво. Много пъти съм питал за какво са изхарчени. Ако ги попитаме за какво, те отговарят по следния начин: парите са за социални разходи, пенсии, енергийни помощи, но няма цифри. 4,1 милиарда за обща издръжка на администрацията, но държавата харчи много по-малко за това. Няколко милиарда се губят. Социалистите казаха, че са отишли за социални разходи. Моята прогноза е, че някой ден когато се разбере точно за какво са отишли, ще разберем, защо не са искали да кажат сега“.
Емил Хърсев:
„Всичко зависи от това как се ползва финансирането. Предвид на извънредните обстоятелства в Европа и света кабинетът се опитва да си осигури максимален комфорт. Не е ясно какво ще стане на кредитния пазар, инфлацията върви нагоре. В момента има един относителен комфорт, все още има дълбоко отрицателни лихви, изгодни възможности за теглене на заеми. Правителството си осигурява по-висок буфер без да имат намерение да ги ползват. Самият бюджет няма необходимост, защото постъпленията в бюджета вървят по-бързо, отколкото са планирани“.
За актуализацията на бюджета
Николай Василев:
„Постоянните актуализации говорят за несериозност, липса на професионализъм и изцяло погрешна идеология. В момента ни управляват хора, които искрено вярват, че колкото повече пари харчим, колкото по-големи заеми вземаме, по-големи дефицити реализираме, толкова по-добре за икономиката и държавата. Това е все едно да имате един член на семейството, който ви казва, че колкото повече потребителски кредити вземем, колкото по-бързо ги изхарчим, толкова по-щастлива ще бъде фамилията. Отговорът е точно обратното“.
Емил Хърсев:
„Винаги ме притеснява когато народното представителство се занимава с държавния бюджет. Смислени дебати по бюджета не съм чувал от години наред. Те се превръщат в едно състезание по популизъм, обещания и съвършено необосновани предложения от типа: нека да махнем ДДС и да увеличим разходите. Това се невъзможни неща. Обсъжданията в парламента се превръщат в шоупрограма. Все още не е ясно кога бюджетът ще бъде актуализиран и в каква посока“.
Вашата прогноза
Николай Василев:
„Нещата в държавата трябва да се случват с много по-голяма скорост. Не виждам цялостната визия за управление на държавата. Цялата икономическа политика няма визия, всички икономически ходове са погрешни. Например: мораториумът върху цените на тока и водата без да е ясно какво следва; министерството с гръмкото име на икономиката и индустрията, което нищо не е направило за тях, а единственото, с което се занимава е борбата със спекулата и др. Сега ще заплашим държавната енергетика, за да купи зърно. Другият път очаквам БДЖ да купи олио. Правителството също така трябва да бъде подкрепяно за позитивните неща, които има намерение да направи: съкращаване на администрацията; оптимизиране на университетите; да сме по-активни в НАТО; подкрепям инвестицията от 1 млрд. евро на една компания, която неправилно е нарочена, че работи с руски капитали“.
Емил Хърсев:
„В ситуация, когато основните решения, които се взимат в света, зависят не от икономиката, а от политическата целесъобразност и от военни стратегии, трябва да забравим за прогнозите. Те остаряват по-бързо, отколкото се разпечатват. В една ситуация на несигурност и риск прогнозите губят актуалност“. /БГНЕС
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай